Wszystkie parki narodowe scalone w jeden organizm? Na początek zastrzyk gotówki

Parki Narodowe mogą już przygotowywać się na solidny zastrzyk gotówki. Dotacja dla nich w tegorocznym budżecie została zwiększona aż o… 45% (!) Znany jest już projekt ustawy, która będzie regulowała działalność tego typu obszarów. Czy parki narodowe będą scalone w jeden organizm?

Wszystkie parki narodowe scalone w jeden organizm? Na początek zastrzyk gotówki
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 lutego 2022

45% większa dotacja dla parków narodowych

Państwowy budżet na 2022 roku przewiduje większą dotację dla parków narodowych. Mogą one liczyć na dotację zwiększoną o 45%. Łącznie daje to kwotę 135 mln złotych. Wiadomo, że pieniądze mają trafić nie tylko na wzrost wynagrodzeń pracowników parków, ale także działania ochronne, a także inwestycje w utrzymanie oraz modernizację infrastruktury obszarów ochronnych. 

Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychParki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychAnna Malinowska

Nowa ustawa o parkach narodowych

Zwiększenie puli środków ma związek także z pracami nad nowym projektem ustawy o parkach narodowych. Kilka dni temu doczekał się on publikacji w Rządowym Centrum Legislacji. Można się z nim zapoznać, klikając ten link. Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska „głównym założeniem nowych przepisów jest m.in. podkreślenie rangi parków narodowych w ochronie dziedzictwa przyrodniczego kraju, ale także ochrona dziedzictwa kulturowego”.

W projekcie zapisano m.in. rozwiązania prawne, które będą miały zastosowanie w zakresie tworzenia nowych parków narodowych. W tym przypadku spory nacisk położono na uzyskanie akceptacji lokalnych społeczności i władz. 

Czy powstanie jeden podmiot „Polskie Parki Narodowe”?

Nowa ustawa zakłada także stworzenie zupełnie nowego podmiotu, który scali w jeden organizm parki. Jego robocza nazwa to „Polskie Parki Narodowe”. Zgodnie z założeniami, o których mówi się już od dłuższego czasu, taka operacja ma poprawić i usprawnić decyzyjność w kwestiach administracyjnych, a także merytorycznych.

Zastrzyk gotówki dla GDOŚ

Więcej pieniędzy zapewniono w budżecie państwa także dla  Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a takżeRegionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. Według zapisów ustawy budżetowej wspomniane podmioty mogą liczyć o dotację większą o ponad 15 mln zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!