fb

Wszystkie parki narodowe scalone w jeden organizm? Na początek zastrzyk gotówki

Parki Narodowe mogą już przygotowywać się na solidny zastrzyk gotówki. Dotacja dla nich w tegorocznym budżecie została zwiększona aż o… 45% (!) Znany jest już projekt ustawy, która będzie regulowała działalność tego typu obszarów. Czy parki narodowe będą scalone w jeden organizm?

Wszystkie parki narodowe scalone w jeden organizm? Na początek zastrzyk gotówki
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 lutego 2022

45% większa dotacja dla parków narodowych

Państwowy budżet na 2022 roku przewiduje większą dotację dla parków narodowych. Mogą one liczyć na dotację zwiększoną o 45%. Łącznie daje to kwotę 135 mln złotych. Wiadomo, że pieniądze mają trafić nie tylko na wzrost wynagrodzeń pracowników parków, ale także działania ochronne, a także inwestycje w utrzymanie oraz modernizację infrastruktury obszarów ochronnych. 

Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychParki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychAnna Malinowska

Nowa ustawa o parkach narodowych

Zwiększenie puli środków ma związek także z pracami nad nowym projektem ustawy o parkach narodowych. Kilka dni temu doczekał się on publikacji w Rządowym Centrum Legislacji. Można się z nim zapoznać, klikając ten link. Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska „głównym założeniem nowych przepisów jest m.in. podkreślenie rangi parków narodowych w ochronie dziedzictwa przyrodniczego kraju, ale także ochrona dziedzictwa kulturowego”.

W projekcie zapisano m.in. rozwiązania prawne, które będą miały zastosowanie w zakresie tworzenia nowych parków narodowych. W tym przypadku spory nacisk położono na uzyskanie akceptacji lokalnych społeczności i władz. 

Czy powstanie jeden podmiot „Polskie Parki Narodowe”?

Nowa ustawa zakłada także stworzenie zupełnie nowego podmiotu, który scali w jeden organizm parki. Jego robocza nazwa to „Polskie Parki Narodowe”. Zgodnie z założeniami, o których mówi się już od dłuższego czasu, taka operacja ma poprawić i usprawnić decyzyjność w kwestiach administracyjnych, a także merytorycznych.

Zastrzyk gotówki dla GDOŚ

Więcej pieniędzy zapewniono w budżecie państwa także dla  Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a takżeRegionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. Według zapisów ustawy budżetowej wspomniane podmioty mogą liczyć o dotację większą o ponad 15 mln zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!