Zmiana przepisów ws. domów matek i kobiet w ciąży

We wtorek weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rodziny, które wprowadza nowe przepisy dotyczące domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Nowe prawo wydłuża m.in. maksymalny okres pobytu w tego typu placówkach. W uzasadnionych sytuacjach może on potrwać nawet 18 miesięcy. 

Zmiana przepisów ws. domów matek i kobiet w ciąży
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 lutego 2022

Domy matek i kobiet w ciąży – nowe zasady

Nowe przepisy w ocenie resortu rodziny porządkują standardy świadczonych usług. Mowa tutaj m.in. o zakresie terapeutyczno-wychowawczym, interwencyjnym oraz potrzeb bytowych. Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg „Rozporządzenie zapewnia natychmiastową pomoc psychologiczną matkom i kobietom w ciąży. Reguluje również pobyt starszych dzieci w ośrodkach. Dziecko, które ukończyło 18 lat, a uczy się lub jest niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym, może pozostać z matką w placówce” – czytamy w komunikacie resortu.

Ułatwienia dla młodych mam w pracyUłatwienia dla młodych mam w pracyAlicja Skibińska

Jak działają domy dla matek i kobiet w ciąży?

Kwestie działania domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży są dokładnie określone w regulaminie organizacyjnym, który jest opracowany przez kierownika takiej placówki. Musi być także uchwalony przez zarząd powiatu lub inny organ, który zajmuje się prowadzeniem placówki.

Nowe prawo wprowadza wymóg posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych przez personel oraz osoby zatrudnione w tego typu domu. Szczególnie porządane są osoby, które posiadają wykształcenie i doświadczenie w takich zawodach jak pedagog, psycholog czy terapeuta.

Poprawa warunków w placówkach dla matek i kobiet w ciąży

Domy dla matek i kobiet w ciąży wspierają przede wszystkim osoby, które z przeróżnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Przykładem może być np. konieczność opuszczenia swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. 

Tego typu placówki zapewniają czasowe schronienie oraz niezbędne wsparcie. „ Zadaniem ośrodków jest również zapewnienie pomieszczeń do pracy oraz przechowywania wózków dziecięcych. Ponadto, nowe przepisy zobowiązują placówki do posiadania kuchni lub aneksu kuchennego dostosowanego do liczby miejsc. Ośrodki, które nie spełniają tych norm, mają 24 miesiące na ich dostosowanie” – napisano w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!