Zmiana przepisów ws. domów matek i kobiet w ciąży
We wtorek weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rodziny, które wprowadza nowe przepisy dotyczące domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Nowe prawo wydłuża m.in. maksymalny okres pobytu w tego typu placówkach. W uzasadnionych sytuacjach może on potrwać nawet 18 miesięcy.
- Martyna Kowalska
- /
- 9 lutego 2022
Domy matek i kobiet w ciąży – nowe zasady
Nowe przepisy w ocenie resortu rodziny porządkują standardy świadczonych usług. Mowa tutaj m.in. o zakresie terapeutyczno-wychowawczym, interwencyjnym oraz potrzeb bytowych. Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg „Rozporządzenie zapewnia natychmiastową pomoc psychologiczną matkom i kobietom w ciąży. Reguluje również pobyt starszych dzieci w ośrodkach. Dziecko, które ukończyło 18 lat, a uczy się lub jest niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym, może pozostać z matką w placówce” – czytamy w komunikacie resortu.
Ułatwienia dla młodych mam w pracyAlicja Skibińska
Jak działają domy dla matek i kobiet w ciąży?
Kwestie działania domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży są dokładnie określone w regulaminie organizacyjnym, który jest opracowany przez kierownika takiej placówki. Musi być także uchwalony przez zarząd powiatu lub inny organ, który zajmuje się prowadzeniem placówki.
Nowe prawo wprowadza wymóg posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych przez personel oraz osoby zatrudnione w tego typu domu. Szczególnie porządane są osoby, które posiadają wykształcenie i doświadczenie w takich zawodach jak pedagog, psycholog czy terapeuta.
Poprawa warunków w placówkach dla matek i kobiet w ciąży
Domy dla matek i kobiet w ciąży wspierają przede wszystkim osoby, które z przeróżnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Przykładem może być np. konieczność opuszczenia swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania.
Tego typu placówki zapewniają czasowe schronienie oraz niezbędne wsparcie. „ Zadaniem ośrodków jest również zapewnienie pomieszczeń do pracy oraz przechowywania wózków dziecięcych. Ponadto, nowe przepisy zobowiązują placówki do posiadania kuchni lub aneksu kuchennego dostosowanego do liczby miejsc. Ośrodki, które nie spełniają tych norm, mają 24 miesiące na ich dostosowanie” – napisano w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.