Kiedy trzeba zgłosić budowę ogrodzenia?

W zdecydowanej większości inwestycji związanych z budową ogrodzenia nie napotkamy na większe problemy. Trzeba jednak mieć świadomość istnienia niektórych przepisów, które mogą utrudnić realizację tego typu planów. Czego one dotyczą?

Kiedy trzeba zgłosić budowę ogrodzenia?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 lutego 2022

Zgłoszenie ogrodzenia – czy trzeba je złożyć?

Jeżeli planujesz budowę ogrodzenia, którego wysokość nie przekroczy 2,2 metra obejdzie się bez jakichkolwiek formalności. Pewnym wyjątkiem mogą być gminy lub ich części, objęte szczególnymi ograniczeniami w planie zagospodarowania przestrzennego. 

Więcej obowiązków nakłada prawo w przypadku ogrodzeń, których wysokość przekracza 2,2 metra. W takim wypadku trzeba przygotować odpowiednie zgłoszenie, które powinno trafić do odpowiedniego wydziału starostwa powiatowego lub urzędu miasta. 

Pieniądze do wzięcia. Rusza program „Moje Ciepło”Pieniądze do wzięcia. Rusza program „Moje Ciepło”Anna Malinowska

Kiedy mogę rozpocząć budowę ogrodzenia?

Tu znów kluczowa jest granica wysokość 2,2 metra. Jeśli nasz parkan nie przekroczy tej wartości, budowę rozpoczynamy w dowolnym momencie. Jeśli jednak będzie on wyższy, trzeba poczekać 21 dni od dnia zgłoszenia planowanej inwestycji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Jeśli urzędnicy nie wyrażą sprzeciwu – budujemy! Mamy do czynienia z tzw. milczącą zgodą. 

Od tej chwili, naszą inwestycję możemy zrealizować w ciągu trzech lat. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, wówczas ponownie musimy zgłosić nasz plan inwestycyjny. 

Budowa ogrodzenia a zgoda sąsiada

W przypadku ogrodzenia większym problemem od kwestii prawno-administracyjnych mogą być… relacje z sąsiadem. Zazwyczaj właściciele graniczących ze sobą nieruchomości dzielą się na pół kosztami zakupu materiałów oraz ewentualnej robocizny. 

Prawnicy radzą, by tego typu inwestycje przeprowadzać w porozumieniu lub przy współpracy z właścicielem sąsiedniej posesji. Zdarza się, że dochodzi na tym polu do konfliktów. Niektóre z nich znajdują swój finał w sądzie. Nie każdy może zgodzić się na to, aby jego działka z jednej strony była ogrodzona betonowym, nie zawsze estetycznym parkanem. Choćby z tego powodu warto porozmawiać z sąsiadem i uzgodnić szczegóły.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!