Rząd przyjął projekt Ustawy o obronie Ojczyzny

Rząd przyjął projekt Ustawy o obronie Ojczyzny. W opinii Kancelarii Prezesa Rady Ministrów akt ten jest odpowiedzią na coraz poważniejszą sytuację geopolityczną w regionie. Zmiany mają wzmocnić polską armię. Docelowo ma w niej służyć nawet 300 tysięcy żołnierzy.

Rząd przyjął projekt Ustawy o obronie Ojczyzny
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 lutego 2022

Założenia Ustawy o obronie Ojczyzny

Wśród najważniejszych celów Ustawy o obronie Ojczyzny znalazło się m.in. uporządkowanie przepisów regulujących działanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Autorzy projektu założyli także zwiększenie budżetu na obronność, wdrażanie koncepcji obrony powszechnej, a także zwiększenie liczebności polskiej armii. Mówi się nawet o 300 tysiącach żołnierzy. 

Zmiany w systemie służby wojskowej

System służby wojskowej w Polsce na mocy nowej ustawy ma zostać uproszczony. Odtworzony zostanie także system rezerw. Duży nacisk będzie kładziony na lepsze wyszkolenie żołnierzy oraz zwiększenie zainteresowania zarówno służbą w Wojsku Polskim jak i studiami na uczelniach o charakterze wojskowym. Równolegle stworzone mają być elastyczne zasady awansu oraz system zachęt dla osób, które zastanawiają się nad związaniem swojej przyszłości ze służbą wojskową. 

Będzie wojna? Czy Polska jest bezpieczna? Eksperci odpowiadająBędzie wojna? Czy Polska jest bezpieczna? Eksperci odpowiadająMonika Świetlińska

Większy budżet dla polskiego wojska

Autorzy ustawy wychodzą z założenia, że zwiększone finansowanie polskiej armii pozwoli jej szybciej się rozwijać. Uruchomiony zostanie mechanizm, który pozwoli pozyskać dodatkowe fundusze zarówno na uzbrojenie jak i modernizację wojska. 

W ramach Banku Gospodarstwa Krajowego ma zostać utworzony Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Źródłem jego finansowania będą wpływy ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji BGK, a także bezpośrednich wpłat pochodzących z państwowego budżetu. 

Przypomnijmy, członkowie Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) są zobowiązani do przeznaczania minimum dwóch procent Produktu Krajowego Brutto na obronność. Nasz kraj już teraz wywiązuje się z tego obowiązku. Docelowo, w 2024 roku osiągnięty zostanie poziom 2,5% PKB. Wcześniej o takich nakładach mówiono bardziej w perspektywie 2030 roku. Dojdzie zatem do pewnego przyspieszenia w tym obszarze o sześć lat. 

Ilu żołnierzy liczy Wojsko Polskie?

Obecnie w polskim mundurze służy około 111,5 tysięcy żołnierzy zawodowych oraz 32 tysiące żołnierzy działających w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Rząd zdecydowanie podnosi poprzeczkę i zapowiada zwiększenie liczebności do około 300 tysięcy żołnierzy. Proporcje mają wyglądać następująco: 250 tysięcy żołnierzy zawodowych, oraz 50 tysięcy w ramach WOT. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!