Pieniądze do wzięcia. Rusza program „Moje Ciepło”

Jest „Mój Prąd”, będzie „Moje Ciepło”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rusza z nowym programem. Tym razem na niemałą dotację mogą liczyć osoby inwestujące w pompy ciepła.

Pieniądze do wzięcia. Rusza program „Moje Ciepło”
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 lutego 2022

Moje Ciepło – dotacja na pompę ciepła

Od 7.000 do 21.000 złotych – na dotacje w tym przedziale mogą liczyć osoby inwestujące w pompę ciepła w swoim domu. Dotacja ma obejmować zarówno zakup jak i montaż aparatury do wytwarzania ekologicznej energii. 

Kiedy dotacje z programu Moje Ciepło?

Dotacje z programu „Moje Ciepło” mają ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku – wynika z planów przedstawionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Co ważne okres kwalifikalności będzie liczony od 1 stycznia 2021 roku, a zatem z pieniędzy będą mogli skorzystać Ci, którzy niedawno zakończyli inwestycję. Wsparcie ma potrwać do 31 grudnia 2026 roku – informuje Fundusz. 

Trzeba jednak pamiętać, że wsparcie będzie udzielane według zasady – najpierw inwestycja potem refundacja. To oznacza, że inwestor będzie musiał wyciągnąć pieniądze z własnej kieszeni. Zwrot nastąpi dopiero później, po złożeniu kompletnych dokumentów i spełnieniu założeń przewidzianych w programie. 

Darmowy prąd we własnym domu. Czy taka opcja jest możliwa?Darmowy prąd we własnym domu. Czy taka opcja jest możliwa?Monika Świetlińska

Jakie wsparcie w programie Moje Ciepło?

NFOŚiGW deklaruje, że wsparcie finansowe będzie udzielane poprzez bezzwrotne dotacje, które mają stanowić od 30 do 40 procent kosztów kwalifikowanych takiej inwestycji. 

Zatem można już dziś przyjąć, że pomoc państwa będzie zawierała się we wspomnianym przedziale od 7 do 21 tysięcy złotych. „Pieniędzy wystarczy dla pokaźnej grupy wnioskodawców, gdyż budżet programu „Moje Ciepło”, zasilany z Funduszu Modernizacyjnego, wynosi 600 mln zł” – powiedział cytowany w komunikacie NFOŚiGW wiceprezestej instytucji Paweł Mirowski, który odpowiada za operacyjne uruchomienie programu. 

Warto dodać, że dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, przez co „Moje Ciepło” będzie komplementarne wobec programu „Czyste Powietrze” – sprecyzował.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dom

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!