Zadbaj o bezpieczeństwo – wykasuj niepotrzebne aplikacje

Telefony komórkowe mają coraz większą pojemność. Wiele osób bez zastanowienia kolekcjonuje aplikacje i nie usuwa ich, nawet wtedy, gdy od dawna ich nie używa. To błąd – ostrzegaj eksperci od bezpieczeństwa i namawiają do regularnych porządków na pulpicie telefonu.

Zadbaj o bezpieczeństwo – wykasuj niepotrzebne aplikacje
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 lutego 2022

Nieużywane aplikacje – jakie zagrożenie?

Wielu ankietowanych użytkowników telefonów przyznaje, że czasem zniechęceni lub rozczarowani działaniem aplikacji, pozostawiają ją mimo wszystko w pamięci telefonu. Tymczasem tego typu „kolekcjonerzy” mobilnych programów mogą w sposób szczególny być zagrożeni ze strony złośliwego oprogramowania lub aplikacji zbierających dane o użytkowniku.

Sklepy mobilne, np. Google Play regularnie dokonują przeglądu aplikacji, wyrzucając te, które w jakikolwiek sposób naruszają obowiązujące standardy i mogące działać na szkodę użytkownika. Niestety, nie każdą podejrzaną aplikację udaje się „wyłowić” algorytmom i specjalistom od bezpieczeństwa. Dlatego przede wszystkim musimy liczyć na siebie. Kasowanie nieużywanych lub niedziałających aplikacji to dobry przepis na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. 

Nadzór nad telefonem dziecka. Jak działa mOchrona?Nadzór nad telefonem dziecka. Jak działa mOchrona?Anna Malinowska

Jak przyznawać uprawnienia aplikacjom

Instalując aplikację lub grę, wielu użytkowników „z automatu” przyznaje uprawnienia np. do wglądu do książki telefonicznej, historii połączeń, czy plików zapisanych w pamięci. To błąd, szczególnie wtedy, kiedy funkcjonalności danej aplikacji nie uzasadniają aż takich pozwoleń. Przykładem mogą być gry, które wymuszają dostęp do aparatu, mimo że rozgrywka w żaden sposób nie wymaga robienia zdjęć, czy nagrywania filmów. Zawsze w takim przypadku powinna się nam zapalić lampka ostrzegawcza.

Warto także, co jakiś czas wchodzić w ustawienia aplikacji i sprawdzać, jakie uprawnienia im nadaliśmy. Jeśli jest ich zbyt wiele, może trzeba je ograniczyć lub odinstalować program? Decyzja należy do Ciebie.

Aktualizacja systemu operacyjny w telefonie

Specjaliści radzą także, by na bieżąco aktualizować system operacyjny w telefonie. Często w pakiecie otrzymujemy cenne łatki, które są odpowiedzią programistów na błędy, czy luki bezpieczeństwa zdiagnozowane w międzyczasie. Co więcej, najnowsze wersje wspierają użytkowników w zarządzaniu uprawnieniami. Np Android zezwala na pobieranie danych lokalizacyjnych przez aplikację tylko w czasie używania danego programu, a nie non stop w tle, jak to było jeszcze jakiś czas temu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!