MZ wprowadza telemedycynę? Czym jest e-Stetoskop?

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło dla placówek Podstawowej Opieki Medycznej możliwość dołączenia do pilotażowego programu e-Stetoskop II. Co to takiego? Czy to kolejny krok w stronę telemedycyny i leczenia na odległość?

MZ wprowadza telemedycynę? Czym jest e-Stetoskop?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 lutego 2022

Jak będzie działał e-Stetoskop?

Na razie placówki POZ, które chciałyby wziąć udział w programie, mogą składać swój akces do 25 lutego. Wiadomo, że będzie on przeprowadzony dość szeroko, bowiem ma objąć 3 tysiące pełnoletnich pacjentów, którzy zakazili się koronawirusem i zostali zakwalifikowani, jako osoby z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Chodzi głównie o osoby, włączone już do programu Pulsocare (pulsoksymetry w ramach Domowej Opieki Medycznej). Wnioski muszą trafić do MZ przez Platformę Obsługi Projektów Inwestycyjnych.

Lekarze wystawiają mniej zwolnień lekarskichLekarze wystawiają mniej zwolnień lekarskichMartyna Kowalska

Elektroniczne stetoskopy trafią do POZ

Do rozdania jest pula 1000 elektronicznych stetoskopów, które będą wykorzystane w trakcie pilotażu. MZ informuje, że decydować będzie kolejność zgłoszeń. Innowacyjne urządzenia mogą trafić do placówek w całej Polsce. 

Zdalne leczenie e-Stetoskopem

Ministerstwo Zdrowia informuje, że „placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają elektroniczne stetoskopy, które następnie udostępnią pacjentom do przeprowadzenia badanie w sposób zdalny. Urządzenie pozwoli na ocenę zmian osłuchowych w układzie oddechowym pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID-19”. To kolejny po programie pulsoksymetrów projekt, który wiąże się z realnym wykorzystaniem telemedycyny w praktyce. 

Program ma być prowadzony w trzech etapach. Będą to: zakwalifikowanie placówek POZ do programu; wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów, a na koniec ewaluacja programu pilotażowego.

Projekt ma zakończyć się do 31 sierpnia 2022 r. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!