Lekarze wystawiają mniej zwolnień lekarskich
Jak wynika ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2021 roku lekarze wystawili mniej zwolnień lekarskich w porównaniu do 2020 roku. Jak często Polacy nie przychodzą do pracy z powodów zdrowotnych? Ile zaświadczeń o chorobie wystali lekarze? Odpowiadamy.

- Martyna Kowalska
- /
- 11 lutego 2022
Mniej zwolnień lekarskich w 2021 roku
ZUS informuje, że w ub.r. lekarze wystawili ubezpieczonym osobom 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu choroby. Liczba ta przełożyła się na 239,9 mln dni absencji w pracy. Zestawiając te dane z informacją za 2020 roku, widać spadek zarówno samych zaświadczeń o 1,3% jak również absencji o 6,3%.
Średnia długość zwolnienia lekarskiego
Dane dotyczące zwolnień lekarskich skomentowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. „Zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Ale jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, czyli około 45 proc. liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia. W przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet 39,5 dnia" – wyjaśniła.
Warto pamiętać, że w rejestrze zwolnień prowadzonym przez ZUS znajdują się także zaświadczenia, które otrzymały osoby ubezpieczone w związku z koniecznością opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny.
Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?Anna Malinowska
Zwolnienia lekarskie dla osób nieubezpieczonych?
Jak zauważa ZUS, zwolnienia lekarskie wystawiane są także tym osobom, które nie posiadają ubezpieczenia z ZUS. Sumując również te przypadki do ogólnej puli, otrzymujemy już 24,6 mln zaświadczeń, które przełożyły się na łącznie 282,5 mln dni absencji w pracy.
Z jakiego powodu Polacy najczęściej idą na chorobowe?
Aż 17 procent absencji było związane z ciążą, porodem oraz połogiem. Niewiele niższy odsetek, 16,5 proc. przypadków dotyczył chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Na kolejnych pozycjach znalazły się urazy i zatrucia – to 13,1% wszystkich przypadków oraz problemy z układem oddechowym (11,6%). Co dziesiąty dzień absencji (10,5%) związany był z zaburzeniami psychicznymi i zachowania.
COVID-19 a zwolnienia lekarskie
ZUS wyjaśnia, że „w rejestrze zwolnień lekarskich uwidoczniona jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii Covid-19. Usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest bowiem również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji”.
W 2021 roku ZUS zarejestrował tylko 528,3 tys. zaświadczeń, które wprost związane były z COVID-19. W tym przypadku mówimy o łącznej absencji wynoszącej 4,2 mln dni.
Jeśli chodzi o powikłania i konieczną rehabilitację po przebyciu COVID-19 w 2021 roku było 165,4 tys. takich zaświadczeń, które przełożyły się na 1,7 mln dni absencji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.