fb

Lekarze wystawiają mniej zwolnień lekarskich

Jak wynika ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2021 roku lekarze wystawili mniej zwolnień lekarskich w porównaniu do 2020 roku. Jak często Polacy nie przychodzą do pracy z powodów zdrowotnych? Ile zaświadczeń o chorobie wystali lekarze? Odpowiadamy.

Lekarze wystawiają mniej zwolnień lekarskich
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 lutego 2022

Mniej zwolnień lekarskich w 2021 roku

ZUS informuje, że w ub.r. lekarze wystawili ubezpieczonym osobom 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu choroby. Liczba ta przełożyła się na 239,9 mln dni absencji w pracy. Zestawiając te dane z informacją za 2020 roku, widać spadek zarówno samych zaświadczeń o 1,3% jak również absencji o 6,3%. 

Średnia długość zwolnienia lekarskiego

Dane dotyczące zwolnień lekarskich skomentowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Ale jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, czyli około 45 proc. liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia. W przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet 39,5 dnia" – wyjaśniła.

Warto pamiętać, że w rejestrze zwolnień prowadzonym przez ZUS znajdują się także zaświadczenia, które otrzymały osoby ubezpieczone w związku z koniecznością opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. 

Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?Anna Malinowska

Zwolnienia lekarskie dla osób nieubezpieczonych?

Jak zauważa ZUS, zwolnienia lekarskie wystawiane są także tym osobom, które nie posiadają ubezpieczenia z ZUS. Sumując również te przypadki do ogólnej puli, otrzymujemy już 24,6 mln zaświadczeń, które przełożyły się na łącznie 282,5 mln dni absencji w pracy. 

Z jakiego powodu Polacy najczęściej idą na chorobowe?

Aż 17 procent absencji było związane z ciążą, porodem oraz połogiem. Niewiele niższy odsetek, 16,5 proc. przypadków dotyczył chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Na kolejnych pozycjach znalazły się urazy i zatrucia – to 13,1% wszystkich przypadków oraz problemy z układem oddechowym (11,6%). Co dziesiąty dzień absencji (10,5%) związany był z zaburzeniami psychicznymi i zachowania. 

COVID-19 a zwolnienia lekarskie

ZUS wyjaśnia, że „w rejestrze zwolnień lekarskich uwidoczniona jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii Covid-19. Usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest bowiem również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji”. 

W 2021 roku ZUS zarejestrował tylko 528,3 tys. zaświadczeń, które wprost związane były z COVID-19. W tym przypadku mówimy o łącznej absencji wynoszącej 4,2 mln dni. 

Jeśli chodzi o powikłania i konieczną rehabilitację po przebyciu COVID-19 w 2021 roku było 165,4 tys. takich zaświadczeń, które przełożyły się na 1,7 mln dni absencji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!