Chory uczeń? Koniec z kwarantanną dla całej klasy!

21 lutego wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. To jednak niejedyna zmiana. W związku z rezygnacją z kwarantanny „z kontaktu” nie będzie już sytuacji, w której z powodu jednego zakażenia w klasie, wszyscy uczniowie będą musieli zamknąć się w domach.

Chory uczeń? Koniec z kwarantanną dla całej klasy!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 lutego 2022

Poluzowanie kwarantanny – koniec z paraliżem szkół

Jeden przypadek pozytywny – cała klasa w domu. Ten model walki z pandemią właśnie dobiegł końca. Likwidacja kwarantanny z kontaktu, to spora ulga dla szkół i przedszkoli, które miały poważne problemy z organizacją codziennej pracy. Teraz jeden chory uczeń nie zdezorganizuje pracy całej klasy. Dzięki temu „lekcje zdalne z przymusu” – przechodzą (póki co) do historii. 

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny

Zmiany obowiązują de facto od minionego weekendu. Wprowadza je w życie nowelizacja Rozporządzenia ministra zdrowia ws. chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. W rzeczywistości są one podbudową dla powrotu uczniów do szkół i minimalizacji ryzyka większych absencji w szkole. 

Zgodnie z nowymi przepisami w domu pozostanie jedynie osoba chora oraz jej domownicy. Sama izolacja nie będzie jednak trwała dziesięciu dni, a siedem. Ponadto, kwarantanna dla domowników nie będzie przedłużana po zakończeniu izolacji. To ogromne ułatwienie, szczególnie dla osób niezaszczepionych, które dotąd nie mogły skrócić kwarantanny negatywnym wynikiem testu. 

Czwarta dawka szczepionki? Są osoby, które się na nią kwalifikująCzwarta dawka szczepionki? Są osoby, które się na nią kwalifikująMichał Górecki

Nauka zdalna skrócona o tydzień

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nauka zdalna dla uczniów klas V-VIII oraz szkół ponadpodstawowych zostanie skrócona o tydzień. Wcześniej Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiadało, że zajęcia „przez internet” będą się odbywały aż do 28 lutego 2022 roku. Decyzją szefa MEiN oraz ministra zdrowia, wspomniane grupy powrócą do szkolnych ławek już 21 lutego 2022 roku, a więc tydzień wcześniej niż zakładano.

Dla uczniów klas I-IV niewiele się zmienia. W ich przypadku nie zastosowano nauki zdalnej dla wszystkich. Zwiększa się jednak przewidywalność zajęć dzięki likwidacji kwarantanny z kontaktu – a to, jak wspomnieliśmy, spora zmiana dla organizacji zajęć w szkole. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!