Wszystkie zewnętrzne defibrylatory (AED) w Polsce na jednej mapie

Trudno wyobrazić sobie, że ktoś, udzielając pierwszej pomocy, będzie sprawdzał w komórce mapę z zewnętrznymi defibrylatorami, które umożliwiają przywrócenie właściwej pracy serca poszkodowanemu. Nie ma jednak wątpliwości, że z lokalizacjami najbliższych urządzeń ratujących życie warto wcześniej się zapoznać. Są one publicznie dostępne na mapie całego kraju.

Wszystkie zewnętrzne defibrylatory (AED) w Polsce na jednej mapie
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 lutego 2022

Mapa defibrylatorów AED w Polsce

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zdecydował się dodać w popularnym, państwowym serwisie geoportal.gov.pl zupełnie nową warstwę, z którą warto się zapoznać. Mowa o mapie, która umożliwia przeglądanie dokładnych lokalizacji automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) w całym kraju. 

Zdarza się, że osoby pracujące w jednym biurowcu nie mają pojęcia, że w tym samym budynku znajduje się ogólnodostępna szafka z automatem ratującym życie np. osób, które doznały ataku serca lub uległy wypadkom. Warto zatem sprawdzić państwowy rejestr zamieszczony na jednej mapie, którą dowolnie można powiększać i przeszukiwać.

Safety Day — czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHPSafety Day — czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHPMikołaj Frączak

Gdzie znajduje się mapa zewnętrznych defibrylatorów?

Warstwa kartograficzna, o której mowa, znajduje się w tzw. drzewku warstw na stronie geoportal.gov.pl. Została ona zawarta w sekcji „Obiekty użyteczności publicznej”. Lista powstała na podstawie danych zgromadzonych w serwisie mapowym OpenStreetMap Polska pod adresem: aed.openstreetmap.org.pl/. GUGiK chwali się, że mapy te są tworzone pod patronatem Głównego Geodety Kraju. 

Co to jest AED?

AED to skrót od angielskiej nazwy Automated External Defibrillator co oznacza „automatyczny defibrylator zewnętrzny”. 

Jest to urządzenie medyczne, za pomocą którego można sprawnie przeprowadzić reanimację. Tego typu urządzenia są łatwo dostępne oraz bardzo proste w obsłudze. Dzięki komunikatom głosowym, które słychać zaraz po załączeniu urządzenia, osoba udzielająca pierwszej pomocy jest dokładnie poinstruowana krok po kroku, co powinna zrobić w danym momencie. Dzięki temu z AED mogą korzystać także osoby nieprzeszkolone w zakresie używania takich aparatów. 

Tego typu urządzenia można spotkać m.in. w warszawskim metrze, w galeriach, biurowcach, oraz miejscach przez które przewija się wiele osób. W bazie znajduje się obecnie 2154 takich lokalizacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.