Jak znaleźć opiekunkę dla seniora? Jak wygląda zatrudnienie opiekunki ze strony prawnej?

Niektóre ze starszych osób potrzebują pomocy w codziennych obowiązkach. Czasami wystarczy, że ktoś zajmie się przygotowaniem dla nich jedzenia, ale bywają sytuacje wymagające opieki profesjonalnej, a także świadczonej przez większość dnia. W takim wypadku dobrze jest rozważyć zatrudnienie opiekunki, która doskonale będzie wiedziała jak poradzić sobie ze starszą osobą, która potrzebuje pomocy.

Jak znaleźć opiekunkę dla seniora? Jak wygląda zatrudnienie opiekunki ze strony prawnej?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 17 lutego 2022

Opieka dla osób starszych staje się coraz popularniejsza również w naszym kraju, gdyż komfort i jakość naszego życia na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniła się pozytywnie. Być może Twój rodzic lub dziadek potrzebuje pomocy, ale wszystkie najbliższe mu osoby są zajęte pracą oraz życiem prywatny. Jeżeli myślałeś kiedyś o zatrudnieniu opieki dla seniora — to mamy nadzieję, że dzięki poniższym poradom prawnym nie sprawi Ci to większego problemu.

Opieka dla osób starszych — prawnik podpowiada

W przypadku legalnego zatrudnienia opiekunki wymagane jest podpisanie stosownej umowy, która oprócz pensji będzie zawierała także podatek, a także koszty ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Oczywiście wiele osób decyduje się na współpracę na czarno, gdyż pensja opiekunki mieszkającej pod jednym dachem z osobą starszą potrafi wynosić około trzech tysięcy złotych na rękę.

Do Twojej dyspozycji pozostają także agencje opiekunek, które będą różniły się między sobą ze względu na cennik, a także rozbudowanie oferty. Jeżeli osoba starsza, której chcesz załatwić opiekę — wymaga jej tylko podczas kilku godzin w ciągu dnia — wtedy warto zwrócić się do agencji, która w swojej ofercie posiada atrakcyjne warunki takiej właśnie współpracy.

Wiele rodzin w Polsce decyduje się na podjęcie współpracy z osobami pochodzącymi z Ukrainy, gdyż te często decydują się na nieco gorsze warunki finansowe. Jeżeli chciałbyś zatrudnić opiekunkę z Ukrainy — będzie ona musiała mieć pozwolenie na pobyt, a także uprawnienia wymagane do podjęcia pracy. Zadbaj o odpowiednie dokumenty przy pomocy prawnika. Dobrego prawnika znajdziesz na https://mothersdaybelarus.pl/. Jeżeli współpraca miałaby być legalna i świadczona w domu osoby starszej — to wtedy jesteś zobowiązany do wypłaty miesięcznej pensji, a także zapewnienia własnego pokoju opiekunce. Ponadto musisz także zadbać o wyżywienie oraz cztery dni wolne od pracy, w miesiącu. 

Opieka dla osób starszych — czy warto?

Oprócz pomocy opiekunki masz do wyboru także umieszczenie starszej osoby w odpowiednim ośrodku. Zazwyczaj osoby zatrudnione w takiej placówce są profesjonalnie przeszkolone, więc usługi przez nich świadczone są na bardzo wysokim poziomie. W takim wypadku starsza osoba może jednak poczuć się odrzucona i samotna. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zatrudnienie opiekunki, nawet na czarno, byleby ukochana, starsza osoba mogła mieszkać w swoim własnym domu.

Jeżeli interesuje Cię załatwienie opieki dla jakiegoś seniora, to pamiętaj o tym, by raczej podpisać legalną umowę, gdyż życie bywa nieprzewidywalne i w innym wypadku możesz narazić się na przyjemne konsekwencje — chociażby w postaci kar finansowych.

Partnerem wpisu jest portal wyszukiwarkifirm.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!