Potężny atak hakerów na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. To zamach na jednostkę

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe padło w ubiegłym tygodniu ofiarą cyberataku. LPR poinformowała o fakcie w poniedziałek (21.02) w mediach społecznościowych. „To zamach na jednostkę, która każdego dnia niesie pomoc ludziom” – czytamy w oświadczeniu. Jak poważna była ingerencja hakerów?

Potężny atak hakerów na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. To zamach na jednostkę
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 lutego 2022

Atak na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe 

Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działanie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transportu sanitarnego. Atak ma postać ransomware, a atakujący zażądali 390 tysięcy dolarów okupu za odszyfrowanie danych. Dyrektor LPR nie podjął jakichkolwiek negocjacji” – napisało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. 

LPR dodaje, że mimo potężnego uderzenia hakerów nie było ani jednego zawieszenia dyżurów spowodowanego działaniem cyberprzestępców. Do tej pory każde wezwanie do działań ratunkowych oraz transportu chorych realizowane jest na bieżąco, bez opóźnień. Od chwili ataku służby związane z obsługą systemów IT w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym współpracują z państwowymi oraz zewnętrznymi jednostkami. Działania zmierzają do jak najszybszej odbudowy uszkodzonej infrastruktury teleinformatycznej.

Służby wyjaśniają cyberatak na LPR

Atak na systemy informatyczne LPR został już głoszony do konkretnych służb oraz instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Pogotowie jest w stałej łączności z Policją (KGP i KSP), Ministerstwem Zdrowia, CERT, oraz CeZ. 

„Heroiczna walka z zagrożeniem”

W oświadczeniu LPR czytamy także słowa podziękowania, jakie dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prof. Robert Gałązkowski kieruje do załogi kierowanej przez siebie instytucji, w szczególności służbom IT za pełną oddania walkę o jak najszybsze przywrócenie systemów IT do pełnej funkcjonalności”.

LPR apeluje m.in. do dziennikarzy o wyrozumiałość w trudnej sytuacji dla jednostki. „Robimy co w naszej mocy, aby już niebawem, móc w pełni z Państwem współpracować na dotychczasowych zasadach” – czytamy w oświadczeniu. 

Jak działa Lotnicze Pogotowie Ratunkowe?

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to podmiot prowadzony w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Podlega Ministrowi Zdrowia. W jego ramach w Polsce działa HEMS czyli Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego (Helicopter Emergency Medical Service). Dysponuje 21 bazami stałymi oraz jedną czasową. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!