Duże zmiany w obostrzeniach od 1 marca. Maseczki zostają?

Od 1 marca 2022 roku zostanie zniesiona spora część obostrzeń związanych z pandemią – zapowiedział premier. Przestaną obowiązywać limity w sklepach, restauracjach, a dyskoteki i kluby znów zostaną otwarte. A co z maseczkami?

Duże zmiany w obostrzeniach od 1 marca. Maseczki zostają?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 lutego 2022

Zmiany w obostrzeniach od 1 marca 2022

O stopniowym luzowaniu obostrzeń covidowych mówi się w kraju już od kilku tygodni. W ocenie premiera istnieją przesłanki do zniesienia części restrykcji związanych z trwającą pandemią. Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany” – mówił w środowy poranek szef rządu w czasie konferencji prasowej. 

Rząd ustalił termin złagodzenia covidowych restrykcji na 1 marca 2022. Zmiany zostały skonsultowane z działającą przy Radzie Ministrów Radą ds. COVID-19. Co się dokładnie zmieni?

Po pierwsze, władze znoszą wszystkie limity osób obowiązujące m.in. w sklepach, restauracjach, kinach, teatrach, transporcie, a także w ramach spotkań oraz imprez. Przedsiębiorcy prowadzący dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia będą mogli wznowić swoją działalność.

Czy 1 marca 2022 zniknie obowiązek noszenia maseczek?

Niestety, w opinii rządu niektóre obostrzenia muszą z nami pozostać na dłużej. Mowa np. o maseczkach zakrywających usta i nos w przestrzeniach zamkniętych. „Pamiętaj, że maseczkę musisz nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem” – napisano na stronie KPRM. To oznacza, że w tym obszarze nic się nie zmieni. 

Izolacja po 1 marca 2022 r.

Tu również niewiele się zmieni. Każda osoba, która zachoruje na COVID-19 będzie musiała poddać się izolacji. W tym wypadku będzie ona trwała 7 dni (zmiany wprowadzono w połowie lutego). Jeśli nie wystąpią żadne niepokojące objawy, nie będzie ona przedłużana. Chyba że stan zdrowia będzie wskazywał na taką konieczność.

Izolacja może trwać 5 dni, jeśli wynik testu wykonany co najmniej w piątej dobie będzie negatywny. 

Kwarantanna dla domowników

Każda osoba, która mieszka z osobą zakażoną koronawirusem, będzie musiała spędzić na kwarantannie dokładnie tyle czasu, ile trwa izolacja członka rodziny lub współlokatora. Warto pamiętać, że „przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją”.

Ponadto osoby zaszczepione, które uzyskały negatywny wynik testu, zostaną zwolnione z kwarantanny. W przypadku osób niezaszczepionych istnieje możliwość zwolnienia z kwarantanny

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!