Państwowa Agencja Atomistyki: nie ma zagrożenia w Polsce! (WIDEO)
Nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w związku z nocnym ostrzałem artyleryjskim — informuje ukraiński dozór jądrowy. Informację tą przekazuje polska Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

- Martyna Kowalska
- /
- 4 marca 2022
Atak na Enerhodar – nie ma powodów do obaw
Polska Agencja Atomistyki powołując się na dane ze strony ukraińskiego organu nadzorczego uspokaja Polaków. Nie ma powodów do obaw. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej dodaje, że „nie ma żadnego zagrożenia”. Żaden z reaktorów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie został uszkodzony.
Przypomnijmy, w nocy z czwartku na piątek (03/04.03) rosyjski front doszedł do miasta Enerhodar, w którym znajduje się największa w Europie elektrownia jądrowa. Położona w obwodzie zaporoskim siłownia posiada sześć reaktorów o bardzo dużej mocy. Przed świtem doszło do ostrzału artyleryjskiego okolic elektrowni. Według informacji z godzin porannych, miejsce to zostało przejęte przez siły agresora.
Konferencja prasowa minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Łukasza Młynarkiewicza https://t.co/TpXfkGH84I
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) March 4, 2022
Sytuacja radiacyjna w Polsce
Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) dodaje także, że sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pozostaje w normie. Aparatura pomiarowa działająca na terenie RP nie wykazała żadnych niepokojących wskazań. „Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska” – czytamy.
Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?Mikołaj Frączak
Jak Polska sprawdza sytuację radiacyjną?
Polska posiada zaawansowany system wczesnego wykrywania ewentualnych skażeń promieniotwórczych. Jak powiedział prezes Polskiej Agencji Atomistyki podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, istniejąca infrastruktura pomiarowa w zakresie monitorowania poziomu promieniowania jonizującego działa bez przerwy 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.