Przewóz zwierząt z Ukrainy do Polski. Weterynarze wdrożyli procedury

Niemal 60 lekarzy weterynarii pracujących na co dzień w Inspekcji Weterynaryjnej oraz prowadzących prywatne praktyki, każdego dnia prowadzi badania stanu zwierząt na granicy polsko-ukraińskiej. Działania są prowadzone w ramach specjalnych procedur, jakie obowiązują na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Na czym polega ich praca? 

Przewóz zwierząt z Ukrainy do Polski. Weterynarze wdrożyli procedury
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 marca 2022

Czym groziłby niekontrolowany przywóz zwierząt?

W opinii Inspekcji Weterynaryjnej niekontrolowany przywóz zwierząt do naszego kraju stwarza zagrożenie poważnego wzrostu ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych u zwierząt oraz u ludzi (tzw. chorób odzwierzęcych). 

Mowa o jednostkach chorobowych, które nie występują już w Polsce lub na większości jej obszaru, a występują m.in. za naszą wschodnią granicą. Mowa jest także o chorobach, mających katastrofalne skutki dla hodowli zwierząt lub dzikiej fauny.

1,7 mln uchodźców – to jak siedemnaste województwo!1,7 mln uchodźców – to jak siedemnaste województwo!Michał Górecki

Weterynarze na granicy

Między innymi z tego powodu ważna jest kontrola stanu zwierząt towarzyszącym uchodźcom. Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której osoby uciekające przed wojną pozostawiają na pastwę losu swoje czworonogi. 

Aby umożliwić bezpieczny transport zwierząt, we współpracy z Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną, również w głębi kraju prowadzone są działania w zakresie badań klinicznych, wszczepiania transponderów oraz szczepienia zwierząt towarzyszących. Mowa o sytuacjach, w których uchodźcy nie mogli z różnych powodów zabezpieczyć zwierząt w momencie przekraczania granicy. 

Przekraczanie granicy UE ze zwierzętami

Jak wynika z informacji przedstawionej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, już pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę, czyli 24.02.2022 r. wdrożono specjalne procedury wjazdu na terytorium Polski uchodźców, którym towarzyszą ich zwierzęta domowe np. psy, koty, fretki itp. w maksymalnej liczbie do 5 sztuk. 

Działania polskich weterynarzy zsynchronizowano z działaniami innych państw Unii Europejskiej oraz Komisją Europejską. Głównym celem jest połączenie płynnego przemieszczania się ludności przez granicę wraz z zapewnieniem bezpieczeństwa epizootycznego i epidemiologicznego nie tylko dla Polski, ale również innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. 

Jakie procedury dla przekraczających granicę ze zwierzętami? 

Procedury obowiązujące w przypadku przywozu na teren UE psów, kotów lub fretek są wsparte dodatkowo pewnymi odstępstwami i uproszczeniami, które przewiduje w takich sytuacjach unijne prawo. 

Jakie zwierzęta nie podlegają restrykcjom?

Warto wiedzieć, że w przypadku wwozu do Polski świnek morskich, myszy, szczurów laboratoryjnych, czy królików domowych nie istnieją obecnie żadne ograniczenia czy restrykcje. 

Dzika fauna – jakie przepisy przy wjeździe na teren UE?

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku zwierząt dzikiej fauny. W takim przypadku podlegają one szczegółowym regulacjom. Jakiekolwiek zmiany zasad ich przywozu do Polski muszą być obecnie uzgadniane z władzami weterynaryjnymi Ukrainy, włączając w to ich udział w organizacji takich transportów” – czytamy w informacji dostępnej na rządowych stronach. 

Zdrowie zwierząt przekraczających granicę.

Weterynarze zwracają uwagę, że priorytetem podejmowanym przez wszystkie służby jest zabezpieczenie zdrowia i życia ludzi – zarówno tych, którzy są zmuszeni opuścić swój kraj, jak i mieszkańców Polski. Pamiętając o konieczności zaopiekowania się zwierzętami przebywającymi w Ukrainie nie możemy stracić z oczu ryzyk związanych z niekontrolowanym ich napływem oraz możliwym negatywnym działaniem osób, które nie kierują się pobudkami humanitarnymi i chcą uzyskać korzyści finansowe z wykorzystania obecnej sytuacji” – czytamy w komunikacie. Służby zapewniają, że tego typu zdarzenia są dokładnie monitorowane oraz weryfikowane. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!