1,7 mln uchodźców – to jak siedemnaste województwo!

1,7 mln osób to niemal tyle ile mieszka w Warszawie. Dokładnie tylu uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę RP po 24 marca. Każdego dnia do Polski przybywa kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ile jesteśmy w stanie przyjąć?

1,7 mln uchodźców – to jak siedemnaste województwo!
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 marca 2022

Ilu uchodźców w Polsce?

Według oficjalnych statystyk 1,7 mln uchodźców przekroczyło granicę ukraińsko-polską po ataku Putina na naszego wschodniego sąsiada. To więcej niż wynosi liczba ludności takich województw jak opolskie, lubuskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie czy zachodniopomorskie. Liczbę tę można porównać do populacji m. st. Warszawy. 

Jeden z komentatorów porównał tę sytuację, do 17-tego województwa, które nagle pojawiło się w granicach Polski. 

PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Od kiedy?PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Od kiedy?Mikołaj Frączak

Problem ze statystykami dotyczącymi uchodźców

Problem w tym, że nikt nie jest w stanie nawet w przybliżeniu określić, jaka część z tej grupy osób wyjechała dalej do innych państw strefy Schengen. Nie ma bowiem kontroli granicznych z takimi sąsiadami jak Litwa, Słowacja, Czechy czy Niemcy. Wiadomo, że część uchodźców deklarowała wyjazd dalej na zachód. W ostatnim czasie uruchomiono także bezpłatne połączenia kolejowe dla obywateli Ukrainy do Niemiec, Czech i dalej do Austrii. 

Ilu uchodźców może znaleźć schronienie w Polsce?

Polska nie mówi o żadnych ograniczeniach związanych z napływem Ukraińców uciekających przed wojną. Są jednak statystyki, które mówią, że pomocy w Polsce może szukać nawet… 5 mln osób.

Według wcześniejszych, przedwojennych szacunków mówiono o tym, że Polski rynek pracy może wchłonąć od 500 do 800 tysięcy osób. Najbardziej optymistyczne wyliczenia mówiły nawet o 1 mln. Trzeba jednak pamiętać, że większość osób szukających schronienia w Polsce to kobiety i dzieci. Poważną barierą jest nieznajomość języka polskiego czy angielskiego przez większość osób przybyłych do naszego kraju. 

Konieczna relokacja uchodźców?

Wiele na to wskazuje, że ciężar przyjęcia osób z Ukrainy przejmie, choć częściowo, wiele innych krajów Unii Europejskiej. Wiele pozytywnych deklaracji o możliwości przyjęcia uchodźców pojawia się w innych krajach UE. Nie ma jednak wątpliwości, że największy ciężar będzie spoczywał na Polsce, stąd ważne są deklaracje wsparcia finansowego zarówno ze strony Waszyngtonu oraz Brukseli. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!