fb

Zmiana czasu na letni 2022

Unia Europejska ma ważniejsze problemy, dlatego likwidacja zmian czasu w Europie na razie nie wchodzi w grę. Najpierw prace nad nowym prawem przerwał COVID-19, teraz rozpętała się wojna w Ukrainie. Kiedy zatem nastąpi zmiana czasu na letni 2022? Odpowiadamy!

Zmiana czasu na letni 2022
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 marca 2022

Kiedy zmiana czasu? 

Pod koniec marca tradycyjnie przestawimy wskazówki zegara o jedną godzinę do przodu. Zgodnie z prawem nastąpi to w ostatni weekend marca, czyli w nocy z sobotę na niedzielę 26/27 marca. Wówczas należy przestawić zegary z godziny 2:00 na 3:00. W większości urządzeń elektronicznych, jak telefony, smartwatche czy komputery zmiana nastąpi automatycznie.

Czy telewizory będą droższe przed startem DVB-T2?Czy telewizory będą droższe przed startem DVB-T2?Monika Świetlińska

Skąd się wziął czas letni?

Jako pierwsi, czas letni wprowadzili Niemcy w 1916 roku, czyli w czasie trwania pierwszej wojny światowej. Przyłączyły się do nich także Austro-Węgry. Pierwsza zmiana czasu na letni 30.04.1916 roku objęła także tereny Polski oraz Bałkanów okupowane przez te państwa. 

Z czasem podobną reformę przyjmowały kolejne kraje, uzasadniając ją możliwością oszczędności energii elektrycznej m.in. Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Co ciekawe, po odzyskaniu niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym zmiana czasu wprowadzona została jedynie raz w 1919 roku.

Szacuje się, że obecnie, czas letni wprowadza około 70 państw świata. Wśród europejskich państw nie ma w tym gronie Rosji, Białorusi oraz Islandii. Dyskusję na ten temat pod koniec ubiegłej dekady przeprowadzono w Unii Europejskiej. Debatę na ten temat przerwało pojawienie się pandemii koronawirusa w 2020 roku. 

Oznaczenia czasu letniego

Globalnym określeniem dla czasu letniego jest „DST”, czyli „Daylight Saving Time”. W zależności od strefy czasowej stosowane są jednak osobne skróty. Np. w Polsce gdzie obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET), dla oznaczenia czasu letniego stosuje się oznaczenie „CEST” od angielskiego „Cental European Summer Time”, czyli środkowoeuropejski czas letni. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!