Zmiana czasu na letni 2022

Unia Europejska ma ważniejsze problemy, dlatego likwidacja zmian czasu w Europie na razie nie wchodzi w grę. Najpierw prace nad nowym prawem przerwał COVID-19, teraz rozpętała się wojna w Ukrainie. Kiedy zatem nastąpi zmiana czasu na letni 2022? Odpowiadamy!

Zmiana czasu na letni 2022
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 marca 2022

Kiedy zmiana czasu? 

Pod koniec marca tradycyjnie przestawimy wskazówki zegara o jedną godzinę do przodu. Zgodnie z prawem nastąpi to w ostatni weekend marca, czyli w nocy z sobotę na niedzielę 26/27 marca. Wówczas należy przestawić zegary z godziny 2:00 na 3:00. W większości urządzeń elektronicznych, jak telefony, smartwatche czy komputery zmiana nastąpi automatycznie.

Czy telewizory będą droższe przed startem DVB-T2?Czy telewizory będą droższe przed startem DVB-T2?Monika Świetlińska

Skąd się wziął czas letni?

Jako pierwsi, czas letni wprowadzili Niemcy w 1916 roku, czyli w czasie trwania pierwszej wojny światowej. Przyłączyły się do nich także Austro-Węgry. Pierwsza zmiana czasu na letni 30.04.1916 roku objęła także tereny Polski oraz Bałkanów okupowane przez te państwa. 

Z czasem podobną reformę przyjmowały kolejne kraje, uzasadniając ją możliwością oszczędności energii elektrycznej m.in. Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Co ciekawe, po odzyskaniu niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym zmiana czasu wprowadzona została jedynie raz w 1919 roku.

Szacuje się, że obecnie, czas letni wprowadza około 70 państw świata. Wśród europejskich państw nie ma w tym gronie Rosji, Białorusi oraz Islandii. Dyskusję na ten temat pod koniec ubiegłej dekady przeprowadzono w Unii Europejskiej. Debatę na ten temat przerwało pojawienie się pandemii koronawirusa w 2020 roku. 

Oznaczenia czasu letniego

Globalnym określeniem dla czasu letniego jest „DST”, czyli „Daylight Saving Time”. W zależności od strefy czasowej stosowane są jednak osobne skróty. Np. w Polsce gdzie obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET), dla oznaczenia czasu letniego stosuje się oznaczenie „CEST” od angielskiego „Cental European Summer Time”, czyli środkowoeuropejski czas letni. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!