Putin uznany w USA za zbrodniarza wojennego

Prezydent Rosji został potępiony jako zbrodniarz wojenny przez amerykański Senat. Nie często zdarza się, by Republikanie i Demokraci łączyli siły. Tym jednak razem rezolucja została jednogłośnie zatwierdzona przez senatorów z obu partii. 

Putin uznany w USA za zbrodniarza wojennego
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 16 marca 2022

Jednogłośne głosowanie

Jak podaje The Independent, Senat USA jednogłośnie zatwierdził rezolucję uznającą prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodniarza wojennego w związku z jego inwazją na Ukrainę zapoczątkowaną w zeszłym miesiącu.

Rezolucję przeprowadził republikański senator z Karoliny Południowej Lindsey Graham. Wszyscy głosowali tak samo, uznając Putina zbrodniarzem wojennym.

Czym jest zbrodnia wojenna?

Jak podaje IPN, zbrodnią wojenną jest pogwałcenie praw i zwyczajów wojennych. “Takie pogwałcenie będzie obejmowało, ale nie będzie ograniczone do morderstw złego obchodzenia się lub deportacji na roboty przymusowe albo w innym celu ludności cywilnej na okupowanym obszarze lub z tego obszaru, do mordowania lub złego obchodzenia się z jeńcami wojennymi … -  Dz.U z 1947 r., nr 63, poz. 367.

Krótko mówiąc, zbrodnią wojenną jest przestępstwo popełnione w czasie działań wojennych, nieusprawiedliwione koniecznością prowadzenia tych działań i wykraczające poza prawa i zwyczaje wojenne. Kto odpowiada za zbrodnię wojenną jest zbrodniarzem wojennym. 

Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieRuszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieMonika Świetlińska

Prawo rozróżnia jeszcze takie pojęcia jak “ludobójstwo”, “zbrodnia przeciwko pokojowi” oraz “zbrodnia przeciwko ludzkości”. 

Łączą siły w słusznej sprawie

Przed głosowaniem lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer powiedział: — Wszyscy w tej Izbie połączyliśmy siły, z Demokratami i Republikanami, aby powiedzieć, że Władimir Putin nie może uniknąć odpowiedzialności za okrucieństwa popełnione przeciwko narodowi ukraińskiemu.

- Amerykańska rezolucja potępia Putina, Rosję, rosyjską Radę Bezpieczeństwa oraz członków rosyjskiego wojska za popełnianie rażących aktów agresji i innych okrucieństw, które osiągają poziom zbrodni wojennych — czytamy w The Independent.

Deklaracja senatorów z USA wzywa również do wszczęcia dochodzenia w sprawie Putina i jego administracji przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym i Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie potencjalnych zbrodni wojennych. Tym samym senatorowie zaznaczyli, że nie jest to jednocześnie zgoda na wojnę z Rosją czy wysyłanie wojsk amerykańskich na Ukrainę.

O co chodzi w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego? Kiedy ma zastosowanie?O co chodzi w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego? Kiedy ma zastosowanie?Mikołaj Frączak

- Ameryka powinna zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w tym dochodzeniu [od red. chodzi o dochodzenie w sprawie możliwych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie prowadzone przez Międzynarodowy Trybunał Karny], dostarczając informacje i dane wywiadowcze sądowi w odpowiednim czasie — napisał na Twitterze republikański senator z Karoliny Południowej Lindsey Graham, dodając: - Następnym krokiem dla mnie jest współpraca z naszymi brytyjskimi sojusznikami i miejmy nadzieję, że innymi w celu stworzenia komórki wywiadowczej, która udostępni publicznie rosyjskie jednostki wojskowe zaangażowane w zbrodnie wojenne i zacznie wymieniać ich dowódców.

Rezolucja jest jedynie deklaracją

Jak pisze The Independent, rezolucja nie ma mocy prawnej, ale jest kolejnym przykładem tego, że Kongres zapewnia administracji Bidena polityczne wsparcie, aby przyjąć twarde stanowisko wobec Rosji w obliczu trwającej wojny na Ukrainie.

Fot. Wikipedia/Kremlin.ru

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!