Rusza system nadawania numerów PESEL uchodźcom. Apel do Ukraińców

16 marca 2022 rusza potężne przedsięwzięcie polegające na wyrabianiu numerów PESEL obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Rząd, samorządy oraz Ambasada Ukrainy apelują do uchodźców o cierpliwość. Potrzebny jest bowiem czas.

Rusza system nadawania numerów PESEL uchodźcom. Apel do Ukraińców
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 marca 2022

Numery PESEL dla uchodźców

W tym przypadku zasada „kto pierwszy, ten lepszy” nie ma żadnego zastosowania. Proces nadawania numeru PESEL trwa. Jeśli wszyscy, gremialnie ruszyliby do urzędów gmin, powstałyby gigantyczne kolejki, a i tak, nie wszystkich udałoby się obsłużyć jednego dnia. 

Oprócz rządu i samorządów do uchodźców apeluje także Ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczycia. 

Czy nadanie numeru PESEL ma wpływ na wsparcie?

Nastroje uspokaja również wiceminister w MSWiA Paweł Szefernaker. Termin złożenia wniosku nie będzie miał wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski” – tłumaczy.

1,7 mln uchodźców – to jak siedemnaste województwo!1,7 mln uchodźców – to jak siedemnaste województwo!Michał Górecki

Po PESEL na Stadion Narodowy?

Przydzielanie numerów PESEL uchodźcom to potężne przedsięwzięcie, którego podstawą są zapisy w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Weźmie w nim udział każde miasto i gmina. W całym kraju około tysiąca pracowników administracji rządowych ma być, według zapewnień MSWiA, do dyspozycji samorządów. 

Z kolei w Warszawie, gdzie przebywa najwięcej uchodźców z Ukrainy od 19 marca powstanie specjalny punkt ds. wydawania numeru PESEL na Stadionie Narodowym. „W tym punkcie wspólnie będą pracować zarówno pracownicy samorządowi, jak i pracownicy administracji centralnej. Planujemy aby w tym miejscu można było obsługiwać jednocześnie blisko sto osób” – tłumaczy wiceminister Paweł Szefernaker. 

Jak zapobiec kolejkom po PESEL

Oprócz komunikatów i apeli powielanych w mediach, także ukraińskojęzycznych, specjalny apel do Ukraińców przesłano poprzez system Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Każdy posiadacz telefonu z ukraińską kartą SIM, ale zalogowaną w roamingu do polskiej sieci otrzymał we wtorek wieczorem wiadomość w ojczystym języku, aby nie spieszyć się z wizytą w urzędzie i nie wnioskować o PESEL już pierwszego, czy drugiego dnia. W tym wypadku pośpiech nie jest w ogóle wskazany. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!