fb

[AKTUALIZACJA] Bestialstwo! Rosjanie zrzucili bomby na budynek, choć widzieli napis DZIECI

Jak podaje Ukrainska Prawda, wojska okupacyjne zrzuciły ciężką bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Zdjęcia satelitarne sprzed bombardowania pokazują, że przed i za budynkiem znajdowały się napisy dużymi literami „Dzieci” dla pilotów lotniczych. 

[AKTUALIZACJA] Bestialstwo! Rosjanie zrzucili bomby na budynek, choć widzieli napis DZIECI
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 marca 2022

Małe dzieci i kobiety w ciąży

Teatr Dramatyczny, miejskie centrum kulturalne, stał się miejscem schronienia dla uchodźców, którzy stracili domy i środki do życia. Okupanci nie mogli nie wiedzieć o tym, bo było to oficjalnie ustalone miejsce. Przebywa tam około tysiąca cywilów z małymi dziećmi i kobietami w ciąży.

Zełenski zakazał propagowania działań RosjiZełenski zakazał propagowania działań RosjiMonika Świetlińska

Po bombardowaniu zniszczona została centralna część Teatru Dramatycznego, a wejście do schronu w budynku zniszczone. 

Samolot zrzucił bombę na budynek

Serhij Taruta, ukraiński polityk, powiedział, że “oddziały rasistowskie celowo i cynicznie zniszczyły Teatr Dramatyczny w sercu Mariupola. Samolot zrzucił bombę na budynek, w którym ukrywały się setki pokojowo nastawionych mieszkańców Mariupola.”

- Nie wiadomo, ile osób zginęło pod gruzami. Teraz trwają zaciekłe walki. Nikt nie może dotrzeć do gruzów, nie wiemy, czy przeżyli. A najgorsze, że nie możemy ich wydobyć spod gruzów. Wielu mieszkańców Mariupola ukryło się w teatrze. małe dzieci! Schron też jest zadaszony, są też ludzie, dzieci! — powiedział Taruta.

Wiedzieli, że są tam dzieci

Teatr mógł stać się celem Rosjan, bo na chwilę przed bombardowaniem rosyjskie środki masowego przekazu rozpowszechniały informację, że „siedziba ukraińskich bojowników” znajdowała się właśnie tam. Ostrzału dokonano, mimo że przed i za budynkiem znajdowały się napisy dużymi literami „Dzieci”. Pokazuje to zdjęcie z Maxar Technologies wykonane 14 marca.

Putin uznany w USA za zbrodniarza wojennegoPutin uznany w USA za zbrodniarza wojennegoMonika Świetlińska

- Oczywistym jest, że napis ten widzieli nastawiacze ognia i piloci rosyjskich samolotów, jeśli napis jest dobrze widoczny z satelitów — czytamy w serwisie Ukrainska Prawda.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy obiecało postawić przed sądami międzynarodowymi wszystkie osoby zaangażowane w popełnienie tej zbrodni. Wezwali również rząd światowy do zwiększenia presji sankcji na Rosję w celu zniszczenia niewinnych i nieuzbrojonych cywilów, w tym dzieci.

AKTUALIZACJA

- Blisko 130 osób udało się dotąd uratować ze schronu pod zbombardowanym przez Rosjan teatrem dramatycznym w Mariupolu. Cały czas trwa uprzątanie gruzu — przekazała na Faceboku 17 marca, Olha Stefaniszyna, ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, dodając, że miejsce bombardowania nadal jest przeszukiwane.

- Po strasznej nocy niepewności nad ranem 22 dnia wojny wreszcie dobre wieści z Mariupola! Ocalał schron przeciwbombowy. Zaczęto uprzątać gruzy, ludzie wychodzą żywi! — uzupełnił ukraiński polityk Serhij Taruta.

Jaki jest cel wojny z Ukrainą? Ogłosił go Putin, a my przecieramy oczyJaki jest cel wojny z Ukrainą? Ogłosił go Putin, a my przecieramy oczyMonika Świetlińska

Z kolei rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa nie ma wątpliwości, że "zrzucenie ciężkiej bomby na budynek Teatru Dramatycznego w Mariupolu, gdzie ukrywali się cywile i widniały ostrzeżenia "dzieci", jest aktem ludobójstwa. Na Telegramie skomentowała to słowami: - Nalot na budynek, który ze wszystkich stron był oznaczony napisami 'dzieci', jest straszliwą zbrodnią przeciwko ludzkości.

Fot.  Maxar Technologies/screen Ukrainska Prawda

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!