Zełenski zakazał propagowania działań Rosji

Jak podała Ukraińska Prawda, prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą produkcji i dystrybucji produktów informacyjnych mających na celu promowanie działań Federacji Rosyjskiej.

Zełenski zakazał propagowania działań Rosji
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 marca 2022

Koniec z propagowaniem działań Rosji i gloryfikacją zbrodniarzy

- Ustawa nr 5101 o zakazie produkcji i dystrybucji produktów informacyjnych mających na celu promowanie działań państwa-agresora, Rada Najwyższa uchwaliła 3 marca, prezydent podpisał ją 14 marca - czytamy w serwisie Ukraińska Prawda.

Od 15 marca prawo zabrania prasie, telewizji i radiu usprawiedliwiania, uznawania zasadności, zaprzeczania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r., w szczególności przez przedstawianie rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę jako „konflikt wewnętrzny”, „konflikt domowy”, „wojna domowa”, odmowa czasowej okupacji części terytorium Ukrainy.

Putin uznany w USA za zbrodniarza wojennegoPutin uznany w USA za zbrodniarza wojennegoMonika Świetlińska

Tym samym zabronione jest gloryfikowanie osób, które dokonały zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę w 2014 roku, przedstawicieli zarówno ugrupowań zbrojnych Federacji Rosyjskiej, jak i grup najemników, w szczególności przez określenie ich jako „powstańców”. ", "milicje", "uprzejmi wojskowi".

Ustawa daje też możliwość zamknięcia działalności partii, organizacji wyznaniowych i społecznych na Ukrainie, zmierzających do zniesienia niepodległości Ukrainy, zmiany porządku konstytucyjnego, naruszenia jej suwerenności lub integralności terytorialnej, promowania wojny lub usprawiedliwiania działań Rosji jako agresora. 

Ustawa weszła w życie 15 marca.

Fot. Official portrait of Volodymyr Zelensky/Wikipedia

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!