Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?

Niezależnie od tego, którą granicę przekroczyli uchodźcy, będą ich obowiązywały zapisy specustawy – informuje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Do tej pory mówiono wyłącznie o osobach, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę. Specjalne prawo nie miało jednak zastosowania wobec osób, które wjechały do RP np. od strony Słowacji lub przyleciały do Polski samolotem z innego kraju. 

Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 marca 2022

Nowe podejście do uchodźców

Choć specustawa regulująca kwestie związane z pobytem uchodźców Ukrainy została już przyjęta i podpisana przez prezydenta, rozwiązania cały czas się krystalizują. Wiadomo już, że akt ten zostanie znowelizowany. Jest to reakcja na liczne głosy z różnych środowisk, samorządów oraz wojewodów – informuje wiceszef MSWiA. 

MSWiA stoi teraz na stanowisku, by w ramach krótkiego projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadzić zapis, nadający te same uprawnienia wszystkim Ukraińcom, niezależnie od tego, którą granicę z Polską przekroczyli. 

Rusza system nadawania numerów PESEL uchodźcom. Apel do UkraińcówRusza system nadawania numerów PESEL uchodźcom. Apel do UkraińcówAnna Malinowska

Ruch MSWiA ws. uchodźców z Ukrainy

Sejmowa komisja zajmująca się administracją oraz sprawami wewnętrznymi rozpatrzyła już wniosek związany z inicjatywą ustawodawczą w sprawie nowelizacji niedawno uchwalonego prawa. 

Polacy przyjmowali Ukraińców bez względu na to, którą granicę przekraczali. Część Polaków otrzymałoby świadczenie, a część nie. Zdajemy sobie sprawę, że było ogólne zobowiązanie rządu dotyczące poniesienia kosztów, które ponoszą samorządy, wojewodowie, wszystkie inne instytucje. Dlatego musimy tę poprawkę przyjąć” – powiedział Maciej Wąsik, cytowany w komunikacie MSWiA. 

Problem z kwalifikacją uchodźców

Na problem związany z kwestią przekroczenia wyłącznie polsko-ukraińskiej granicy zwracały już wcześniej uwagę osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom. Są przypadki, że osoby uciekające przed rosyjską agresją dostały się do Polski np. od strony Słowacji. Decydowały o tym różne względy. W naszym kraju przebywają także Ukraińcy, którzy przylecieli do Polski samolotem z innego kraju, bowiem do swojej ojczyzny, oraz swoich domów nie mieli już po co wracać.

W tym przypadku apele przyniosły niespodziewanie szybki skutek, a ustawa przyjęta przez parlament zaledwie kilka dni temu, doczeka się odpowiedniej poprawki. Zmiana ureguluje status osób, które musiały uciekać przed zbrodniczymi działaniami Władimira Putina. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!