fb

Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?

Niezależnie od tego, którą granicę przekroczyli uchodźcy, będą ich obowiązywały zapisy specustawy – informuje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Do tej pory mówiono wyłącznie o osobach, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę. Specjalne prawo nie miało jednak zastosowania wobec osób, które wjechały do RP np. od strony Słowacji lub przyleciały do Polski samolotem z innego kraju. 

Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 marca 2022

Nowe podejście do uchodźców

Choć specustawa regulująca kwestie związane z pobytem uchodźców Ukrainy została już przyjęta i podpisana przez prezydenta, rozwiązania cały czas się krystalizują. Wiadomo już, że akt ten zostanie znowelizowany. Jest to reakcja na liczne głosy z różnych środowisk, samorządów oraz wojewodów – informuje wiceszef MSWiA. 

MSWiA stoi teraz na stanowisku, by w ramach krótkiego projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadzić zapis, nadający te same uprawnienia wszystkim Ukraińcom, niezależnie od tego, którą granicę z Polską przekroczyli. 

Rusza system nadawania numerów PESEL uchodźcom. Apel do UkraińcówRusza system nadawania numerów PESEL uchodźcom. Apel do UkraińcówAnna Malinowska

Ruch MSWiA ws. uchodźców z Ukrainy

Sejmowa komisja zajmująca się administracją oraz sprawami wewnętrznymi rozpatrzyła już wniosek związany z inicjatywą ustawodawczą w sprawie nowelizacji niedawno uchwalonego prawa. 

Polacy przyjmowali Ukraińców bez względu na to, którą granicę przekraczali. Część Polaków otrzymałoby świadczenie, a część nie. Zdajemy sobie sprawę, że było ogólne zobowiązanie rządu dotyczące poniesienia kosztów, które ponoszą samorządy, wojewodowie, wszystkie inne instytucje. Dlatego musimy tę poprawkę przyjąć” – powiedział Maciej Wąsik, cytowany w komunikacie MSWiA. 

Problem z kwalifikacją uchodźców

Na problem związany z kwestią przekroczenia wyłącznie polsko-ukraińskiej granicy zwracały już wcześniej uwagę osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom. Są przypadki, że osoby uciekające przed rosyjską agresją dostały się do Polski np. od strony Słowacji. Decydowały o tym różne względy. W naszym kraju przebywają także Ukraińcy, którzy przylecieli do Polski samolotem z innego kraju, bowiem do swojej ojczyzny, oraz swoich domów nie mieli już po co wracać.

W tym przypadku apele przyniosły niespodziewanie szybki skutek, a ustawa przyjęta przez parlament zaledwie kilka dni temu, doczeka się odpowiedniej poprawki. Zmiana ureguluje status osób, które musiały uciekać przed zbrodniczymi działaniami Władimira Putina. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!