Rosja ostrzega NATO ‘przed pochopnymi krokami, które mogą prowadzić do dalszej eskalacji’

Jak 22 marca podaje serwis informacyjny Tass, Siergiej Riabkow, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych ostrzegł sojuszników w Sojuszu Północnoatlantyckim przed pochopnymi krokami, które mogą doprowadzić do spotęgowania konfliktu.

Rosja ostrzega NATO ‘przed pochopnymi krokami, które mogą prowadzić do dalszej eskalacji’
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 marca 2022

Nie ma relacji na linii Rosja — NATO

- Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że Federacja Rosyjska nie ma obecnie relacji z NATO, a ich przyszłość zależy od dalszych kroków Sojuszu Północnoatlantyckiego — cytujemy rosyjski serwis Tass.

- Nie ma relacji z NATO, a to, czy będą, zależy od NATO. Ostrzegamy sojuszników w Sojuszu Północnoatlantyckim przed pochopnymi krokami, które mogą prowadzić do dalszej eskalacji – powiedział Riabkow dziennikarzom we wtorek po spotkaniu z deputowanymi Stanów Zjednoczonych. 

Rosja chce by Ukraina była... bardziej uległaRosja chce by Ukraina była... bardziej uległaMonika Świetlińska

- Po raz kolejny podkreślamy, że jedynym słusznym posunięciem, sposobem działania ze strony członków Sojuszu Północnoatlantyckiego byłoby teraz powstrzymanie destrukcyjnego i absolutnie nieodpowiedzialnego kursu, jaki prowadzą władze w Kijowie - dodał.

Ile są warte słowa tego polityka?

Jeszcze w styczniu tego roku Riabkow zapewniał, że Rosja nie planuje żadnych agresywnych działań przeciwko Ukrainie. 

- Jestem przekonany, że nie ma ryzyka wojny na dużą skalę, która mogłaby wybuchnąć w Europie czy gdziekolwiek indziej. Nie zamierzamy podejmować żadnych agresywnych działań. Nie będziemy atakować, najeżdżać, dokonywać inwazji na Ukrainę – mówił w styczniu Riabkow podczas spotkania Klubu Dyskusyjnego Wałdaj.

Dodał, że Rosja widzi zagrożenie w tym, że "Ukraina staje się coraz bardziej zintegrowana z NATO", mimo że nie jest formalnie w sojuszu.  

Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieRuszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieMonika Świetlińska

Uznał, że właśnie to jest podstawą rosyjskich interesów bezpieczeństwa. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odwrócić i zrównoważyć tę sytuację kanałami dyplomatycznymi – twierdził.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!