Będzie szlaban dla ciężarówek z Rosji i Białorusi? 4 kraje są za!

Ministrowie infrastruktury z Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii wzywają Unię Europejską do podjęcia decyzji w skali całej wspólnoty ws. ograniczenia transportu drogowego i morskiego do i z Białorusi oraz Rosji. Wspólny list trafił do unijnej komisarz transportu.

Będzie szlaban dla ciężarówek z Rosji i Białorusi? 4 kraje są za!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 marca 2022

Cztery kraje UE za ograniczeniami transportu do i z Białorusi oraz Rosji

Od bezprecedensowego i skrajnie brutalnego ataku Rosji na Ukrainę mija właśnie miesiąc. Część działań wojennych prowadzonych jest z terenu Białorusi. Mimo tego bez większych trudności na unijnych, w tym polskich drogach można znaleźć samochody ciężarowe z oznaczeniami „BY” i „RUS”, czyli Białorusi i Rosji. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wraz ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii wezwali Unię Europejską do podjęcia pilnych działań w dziedzinie ograniczenia transportu drogowego i morskiego do i z Rosji oraz Białorusi.

Jak podkreślono, by wzmocnić nałożone już sankcje, konieczne jest ich wzmocnienie przez ograniczenie ruchu. Wspólna decyzja jest o tyle ważna, że zdecydowanie utrudni ewentualne omijanie zakazów, jeśli te pojawiłyby się jedynie w pojedynczych krajach. „Nie może być też łatwego sposobu obejścia nałożonych zakazów, dlatego środki morskie muszą być wdrażane równolegle ze środkami w sektorze transportu drogowego” – uważa cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Rosja ostrzega NATO ‘przed pochopnymi krokami, które mogą prowadzić do dalszej eskalacji’Rosja ostrzega NATO ‘przed pochopnymi krokami, które mogą prowadzić do dalszej eskalacji’Monika Świetlińska


Ograniczenie ruchu wzmocni sankcje?

Ministrowie są zgodni, że przyjęte w ostatnich tygodniach przez Unię Europejską sankcje, należy uznać za zdecydowane i bezprecedensowe działania, których celem jest osłabienie gospodarki agresora. Politycy zwrócili jednak uwagę, że „wojenna maszyna” nadal jest napędzana przez transportowane na wschód towary przez rosyjskie i białoruskie TIR-y. 

Stąd w uznaniu szefów resortów infrastruktury z czterech wymienionych państw konieczny jest jeszcze jeden krok, który ograniczy ruch pojazdów ciężarowych zarejestrowanych nie tylko w Rosji, ale także na Białorusi. 

Co zawiera propozycja ministrów ws. TIR-ów z Białorusi i Rosji? 

Propozycja ministrów zakłada wprowadzenie czasowego i całkowitego zakazu wykonywania przewozów zarówno z, jak i na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. Padł także pomysł wykluczenia obu krajów z Międzynarodowego Forum Transportu (ITF). 

Na stole jest również propozycja cofnięcia zezwoleń Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu przez przewoźników, których siedziba znajduje się na terenie Rosji lub Białorusi. Rozważana jest również potrzeba zawieszenia stosowania Konwencji o międzynarodowym przewozie towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencja TIR) w przewozach z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi”- czytamy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!