Ukraińskie tablice rejestracyjne. Skąd dokładnie przyjechali uchodźcy?

Na polskich drogach można spotkać coraz więcej samochodów na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Skąd dokładnie przyjechali uchodźcy? Łatwo to sprawdzić! Zobaczmy, jakie zakodowane informacje posiadają ukraińskie tablice rejestracyjne. 

Ukraińskie tablice rejestracyjne. Skąd dokładnie przyjechali uchodźcy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 marca 2022

Ukraińskie tablice rejestracyjne – podział na obwody

Podobnie jak w większości europejskich krajów, również Ukraina „zakodowała” na swoich tablicach lokalizację urzędów, w których zarejestrowano samochód. 

Podział ten jest jeszcze mniej dokładny niż w przypadku Polski. U nas, co do zasady literowy wyróżnik odnosi się do powiatów i miast na prawach powiatu. W Ukrainie rejonizacja tablic ogranicza się do obwodów. Te z kolei łatwiej porównać do naszego województwa. 

Warto dodać, że kolorystycznie, tablice ukraińskie zbieżne są z tymi jakie obowiązują w krajach Unii Europejskiej. Z tą różnicą, że na tzw. niebieskim eurobandzie zamiast żółtych gwiazdek, nad skrótem UA naniesiono flagę ukraińską. Podobne rozwiązanie stosowano w Polsce w latach 2000-2006, kiedy nad znakiem PL widniała polska flaga

Wyróżniki ukraińskich tablic rejestracyjnych

Podajemy najpierw miasto będące siedzibą obwodu (lub nazwę obwodu jeśli nie jest zbieżna z głównym miastem), a potem wyróżniki widoczne na tablicach. 

Miasto Kijów – AA, KA

Obwód kijowski – AI, KI

Winnica - AB, KB

Obwód Wołyński – AC, KC

Dniepropietrowsk – AE, KE

Donieck – AH, KH (okupacja rosyjska w części obwodu od 2014 r.)

Autonomiczna Republika Krymu – AK, KK (okupacja rosyjska od 2014 r.)

Żytomierz – AM, KM

Zakarpacie – AO, KO

Zaporoże – AP, KP

Iwano-Frankiwsk – AT, KT

Charków – AX, KX

Kirowograd – BA, HA

Ługańsk - BB, HB (okupacja rosyjska w części obwodu od 2014 r.)

Lwów – BC, HC

Mikołajów – BE, HE

Odessa – BH, HH

Połtawa – BI, HI

Równe – BK, KH

Sumy – BM, HM

Tarnopol – BO, HO

Chersoń – BT, HT

Chmielnicki – BX, HX

Czerkasy – CA, IA

Czernichów – CB, IB

Czerniowce – CE, IE

Miasto Sewastopol – CH, IH (okupacja rosyjska od 2014 r.)

pula centralna - II

Ciekawostki dotyczące ukraińskich tablic rejestracyjnych

Od prawie dwudziestu lat, na ukraińskich tablicach rejestracyjnych nie są stosowane litery w alafabecie cyrylicy. Zastosowano jednak pewien kompromis. Używane są takie znaki łacińskie, które wyglądają identycznie jak niektóre znaki w cyrylicy. Stąd na tablicach rejestracyjnych w Ukrainie próżno szukać takich liter jak D,F,G,J,N,R,S,U,W,Y,Z. Podobny zabieg zastosowały jakiś czas temu Białoruś i Rosja.

Zrezygnowano także ze skrótów takich jak „BP” bowiem jest to powszechnie stosowany skrót ukraińskiego parlamentu (Werchowna Rada / Izba Najwyższa Ukrainy) oraz „CC”, które osobom posługującym się cyrylicą mogą kojarzyć się ze skrótem nazistowskich oddziałów „SS”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!