Do czego służy Książeczka Wojskowa?

Zwykle spoczywa na dnie szuflady, lub teczce na dokumenty. Książeczka Wojskowa, bo o niej mowa, jest ważnym dokumentem wojskowym nie tylko dla czynnych żołnierzy, ale także osób przeniesionych do rezerwy. 

Do czego służy Książeczka Wojskowa?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 marca 2022

Czym jest Książeczka Wojskowa?

Książeczka Wojskowa jest dokumentem identyfikacyjnym. Jest kluczowa w kontaktach żołnierza z urzędami i władzami wojskowymi. Często jej znaczenie jest porównywalne do dowodu osobistego, ale tylko w czasie służby wojskowej. 

Jest to ważny dokument także dla osób podlegających wojskowemu stosunkowi meldunkowemu. Potwierdza także stosunek do służby wojskowej. Może więc przydać się w niektórych firmach na etapie rekrutacji do pracy. 

Jakie dane znajdują się w Książeczce Wojskowej?

W książeczce wojskowej oprócz danych osobowych jej posiadacza, jak np. imiona, nazwisko, imię ojca, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania umieszcza się w niej informację o posiadanym stopniu wojskowym.

Ponadto zamieszczane są dane organu, który wydał dokument wraz z datą wydania oraz pieczęcią i podpisem uprawnionej osoby. 

Zamieszczono w niej także miejsce z informacjami dotyczącymi powszechnego obowiązku obrony, oraz ewentualnego przebiegu służby w Wojsku Polskim. Książeczka Wojskowa jest także miejscem, w którym odnotowany zostaje fakt złożenia przysięgi wojskowej oraz informacje o odbytych ćwiczeniach. 

Zagubienie lub zniszczenie książeczki wojskowej. Co robić?Zagubienie lub zniszczenie książeczki wojskowej. Co robić?Michał Górecki

Kategorie wojskowe w Polsce 

Po badaniach lekarskich, które są częścią kwalifikacji wojskowej, orzekana jest jedna z czterech kategorii zdolności do służby wojskowej. 

Kategoria „A” oznacza zdolność do czynnej służby wojskowej. Kategoria „B” oznacza czasową niezdolność do służby wojskowej. 

Z kolei kategoria „D” oznacza niezdolność do czynnej służby w czasie pokoju. Osoba, która otrzymała taką kategorię, została automatycznie przeniesiona do rezerwy. W przypadku wojny może zostać powołana do wojska. 

Ostatnia kategoria „E” oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej, także w czasie wojny. 

Czy wolno przewozić Książeczkę Wojskową za granicę?

Prawo polskie surowo zabrania posiadania książeczki w czasie podróży zagranicznych. Niedozwolone jest także przesyłanie tego dokumentu poza granice kraju. Dokładnie w ten sam sposób zakazane jest nanoszenie jakichkolwiek zmian w dokumencie. Warto dodać, że jest on w formie papierowej, a nie plastikowej, jak w przypadku dowodu osobistego czy prawa jazdy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!