Ludobójstwo w Buczy. Polska pomoże Ukrainie wyjaśnić, kto konkretnie za tym stoi

Świat z niedowierzaniem patrzy, jak Rosjanie mordują ukraiński naród. Armia Putina ucieka się do coraz bardziej haniebnych kroków. Polski wymiar sprawiedliwości stara się tak wesprzeć Ukrainę, jak może.

Ludobójstwo w Buczy. Polska pomoże Ukrainie wyjaśnić, kto konkretnie za tym stoi
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 kwietnia 2022

Wspólny zespół śledczy między Ukrainą, Litwą i Polską

- Śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę polska prokuratura wszczęła 28 lutego. Celem śledztwa jest przede wszystkim szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy. Czynności śledztwa koncentrują się przede wszystkim na gromadzeniu i dokumentowaniu w formie procesowej relacji świadków zbrodni wojennych, w tym przesłuchaniach obywateli Ukrainy i innych państw, którzy przybyli na teren Rzeczypospolitej Polskiej w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ustalaniu osób pokrzywdzonych, zabezpieczaniu zdjęć oraz filmów dokumentujących zbrodnie wojenne — przekazuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieRuszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieMonika Świetlińska

25 marca na terenie Ukrainy Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktova, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisali umowę o utworzeniu JIT-u – wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską w sprawie napaści Rosji na Ukrainę. 

Utworzenie zespołu śledczego umożliwia bezpośrednią wymianę dowodów i spowoduje uproszczenie procedur prawnych.

Apel o zgłaszanie się świadków zbrodni

Na stronie internetowej Prokuratury Krajowej zamieszczony został apel w języku ukraińskim o zgłaszanie się uchodźców do prokuratury w celu złożenia zeznań i przekazywania dowodów zbrodni. 

W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa świadka prokuratorzy lub wykonujący czynności w śledztwie funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Przesłuchiwane są wyłącznie osoby, których stan psychofizyczny na to pozwala tylko i wyłącznie, gdy wyrażą na nie zgodę. Zapewniony jest również udział w czynnościach biegłego psychologa. 

Za to ludobójstwo muszą odpowiedzieć

- W związku z informacjami o zbrodniach w Buczy, z inicjatywy Prokuratora Generalnego, polscy prokuratorzy z zespołu śledczego zajmującego się sprawą wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy zwrócili się do strony ukraińskiej, deklarując pomoc przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy w ramach postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Krajową — informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Ukraina w UE? Przed Kijowem bardzo długa drogaUkraina w UE? Przed Kijowem bardzo długa drogaMichał Górecki

Analogiczną deklarację skierowali również do prokuratorów z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Fot. Bucha civilians massacred by Russian soldiers, c. April 2022, Ministry of Digital Development Mikhail Fedorov, Wikipedia

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!