Tak Putin wyjaśnia wycofanie wojsk z okolic Kijowa

Według Ukraińskiej Prawdy, Putin znalazł „wyjaśnienie” dla wycofania wojsk z obwodu kijowskiego. Prezydent Rosji nakazał wojskom opuścić region. Dlaczego?

Tak Putin wyjaśnia wycofanie wojsk z okolic Kijowa
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 kwietnia 2022

Warunki do negocjacji

6 kwietnia na ukraińskim portalu pojawił się materiał Valentiny Romanenko. Dziennikarka wyjaśnia w nim, że rzecznik Putina Dmitrij Pieskow nazwał wycofanie rosyjskich sił okupacyjnych z rejonu Kijowa „gestem dobrej woli”.

Jak twierdzi, taki krok jest konieczny, aby stworzyć warunki do negocjacji.

- Władze rosyjskie mogą w trakcie rozmów podejmować poważne decyzje, dlatego prezydent Władimir Putin nakazał wojskom opuścić region – powiedział Pieskow. 

Zbulwersowani Polacy nadal bojkotują firmy, które zostały w Rosji. Straty Leroy MerlinZbulwersowani Polacy nadal bojkotują firmy, które zostały w Rosji. Straty Leroy MerlinMonika Świetlińska

Sprawa sięga 29 marca, kiedy to po kolejnych rozmowach delegacji ukraińskiej i rosyjskiej w Stambule szef delegacji rosyjskiej Wołodymyr Miediński powiedział, że armia rosyjska „dramatycznie ograniczy” ofensywę w Czernihowie i Kijowie. 

Miediński wyjaśnił później, że deeskalacja działań wojennych przez wojska rosyjskie w Kijowie i Czernihowie nie oznaczała zawieszenia broni. 

Z kolei ukraińskie dowództwo wojskowe przewiduje, że Rosja przerzuci siły i skoncentruje ofensywę na kierunkach wschodnim i południowym.

Trwa pobór w Rosji

Tymczasem Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wzywa obywateli do służby wojskowej w ramach “Wiosennego projektu 2022”. Czytamy na stronie resortu, że “1 kwietnia rozpoczęła się kolejna kampania poborowa. 

Pobór do służby wojskowej nie tylko w ramach obowiązków cywilnych, ale także według własnej woli — jest to trend, gdy większość rekrutów nie idzie do armii pod przymusem, można prześledzić w ciągu ostatnich kilku lat. Jesienny projekt, który zakończył się 31 grudnia, nie był wyjątkiem.”

Fot. mil.ru

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!