Problemy z etykietowaniem żywności przez wojnę na Ukrainie

Komisja Europejska otrzymała właśnie zgłoszenie od państw członkowskich, w tym Polski o licznych problemach zgłaszanych przez producentów ws. obowiązku etykietowania żywności. Trudności mają wynikać z sytuacji na Ukrainie oraz braku dostępności np. oleju słonecznikowego. To wpływa na kłopoty... z zamieszczaniem informacji w oznakowaniu środków spożywczych. 

Problemy z etykietowaniem żywności przez wojnę na Ukrainie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 kwietnia 2022

O co chodzi z etykietowaniem żywności

Komisja Europejska wskazała, że rozumie potrzebę elastyczności w egzekwowaniu przepisów dotyczących etykietowania żywności, pod warunkiem, że jest to tymczasowe, uzasadnione i proporcjonalne. W związku z tym trzeba będzie podjąć decyzję o ewentualnej elastyczności spowodowanej obecną sytuacją przez właściwe organy krajowe na zasadzie analizy każdego przypadku przy zapewnieniu, że bezpieczeństwo żywności nie jest zagrożone” – napisano w komunikacie ministerstwa rolnictwa. 

Okazuje się bowiem, że wiele składników artykułów spożywczych może być zmienionych. Część producentów musi elastycznie podchodzić do zapewnienia surowców potrzebnych do bieżącej działalności. Stąd w wielu produktach mogą pojawić się zmiany w zakresie składu i pochodzenia półproduktów.

Informacja o alergenach nie podlega żadnej dyskusji

Wiadomo jednak, w którym obszarze na żadne ustępstwa Komisja Europejska się nie zgodzi. Mowa o informacji o alergenach, która w opinii KE, bez względu na wszystko musi być dostępna na dotychczasowych zasadach. 

To oznacza, że ustępstwa choć są możliwe, należy podejść do nich kierując się zdrowym rozsądkiem. Jedna z propozycji mówi o użyciu naklejek, na których nadrukowana zostanie aktualizacja informacji o produktach spożywczych. Prawdopodobnie to najprostsze, najtańsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie

ARiMR: jest wsparcie finansowe dla pszczelarzy. Ile można zyskać?ARiMR: jest wsparcie finansowe dla pszczelarzy. Ile można zyskać?Martyna Kowalska

Polska analizuje sprawę etykietowania żywności

Sprawą zajmują się również polskie służby. Zarówno Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, jak i Główny Inspektorat Sanitarny prowadzą analizę propozycji ewentualnych zmian w oznakowaniu żywności. Kiedy wspólne stanowisko polskich inspekcji będzie gotowe, ma zostać ono podane do publicznej wiadomości. 

Każdy przypadek oznakowania będzie rozpatrywany przez służby kontrolne indywidualnie, z uwzględnieniem wyłącznie sytuacji braku lub niedoborów surowców bezpośrednio związanych z obecną sytuacją w Ukrainie” – napisano na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!