Usługi kurierskie rosną w siłę. Ale ich kondycja finansowa jest fatalna

Dynamiczny rozwój, jeśli chodzi o liczbę firm kurierskich, nie idzie w parze z dobrą kondycją finansową sektora. Mniejsze lub większe kłopoty finansowe ma w sumie 75 procent podmiotów. To ciekawe, bo przecież wydawałoby się, że choćby pandemia dała spore możliwości rozwoju dostawcom.

Usługi kurierskie rosną w siłę. Ale ich kondycja finansowa jest fatalna
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 14 kwietnia 2022

W dobrej sytuacji finansowej są tylko duże i znane firmy

Rozwój dostaw i sprzedaży internetowej przełożył się na rozwój branży kurierskiej. Według Dun & Bradstreet liczba firm kurierskich, która w ciągu ostatniej dekady i tak zwiększyła się dwukrotnie, w ciągu ostatnich dwóch lat rosła w tempie dwucyfrowym. Obecnie w tym sektorze jest zarejestrowanych 7,5 tys. podmiotów. 

- W 2020 roku wzrost wolumenu dostarczanych paczek wyniósł 44 proc., przychody firm kurierskich wzrosły o 1,7 mld zł w stosunku do 2019 r., a wartość rynku przesyłek pocztowych osiągnęła 11,5 mld zł. Paczkomaty — nie tylko InPostu, bo własną sieć maszyn do odbioru paczek rozwijają również Poczta Polska, Allegro, PKN Orlen czy Aliexpress — stoją już niemal na każdym zakręcie — mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio. 

Czy pośpiech kuriera to agresywna praktyka rynkowa?Czy pośpiech kuriera to agresywna praktyka rynkowa?Rafał Stępniewski

Jak dodaje Gadomski, obecnie firmy kurierskie mierzą się z nowym wyzwaniem, jakim jest rosnąca popularność q-commerce i konieczność zapewnienia odbiorcom jak najkrótszego czasu dostawy, co wymaga usprawnienia łańcucha dostaw i sieci logistycznych. 

- Analitycy przewidują, że w 2023 roku wartość rynku pocztowego osiągnie 16,2 mld zł przy obsłudze ponad miliarda przesyłek rocznie - zaznacza CEO Advox Studio.  

Rozwój nie oznacza dobrej kondycji finansowej

Jednak dynamiczny rozwój, jeśli chodzi o liczbę firm kurierskich, nie idzie w parze z dobrą kondycją finansową tego sektora.

Mniejsze lub większe kłopoty finansowe ma w sumie 75 proc. podmiotów. W dobrej sytuacji finansowej są firmy duże i znane, ale w branży dominują małe i jednoosobowe działalności i to one przede wszystkim borykają się z problemami. 

A dane w tym temacie pozyskano z badania Dun & Bradstreet przeprowadzonego w marcu tego roku. 

Zagubiona lub zniszczona przesyłka. Co robić?Zagubiona lub zniszczona przesyłka. Co robić?Anna Malinowska

- Analizie poddano dane z rejestru KRS. W przypadku spółek prawa handlowego sytuacja finansowa firmy była oceniana na podstawie bilansu i rachunków wyników, natomiast w przypadku podmiotów nieprowadzących pełnej księgowości, co wśród sprzedawców detalicznych zdarza się dość często, oparto się na przychodach, kosztach i wyniku finansowym firmy — przekazuje Advox Studio.

Główne czynniki wpływające na ocenę to wskaźnik płynności, zadłużenia, rentowności, zdolność finansowa, poziom zarejestrowanych przeterminowanych płatności oraz zarejestrowane wnioski o upadłość, lub postępowanie naprawcze, ogłoszenie upadłości, rozpoczęcie procesu likwidacji oraz negatywne sygnały prasowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!