Poczta Polska: Koniec bezpłatnego przyjmowania paczek EMS na Ukrainę

Poczta Polska odwołuje bezpłatne przyjmowanie paczek EMS do 20 kg adresowanych na Ukrainę – poinformował w środę operator. Jak zatem przesłać pomoc humanitarną na Ukrainę? Jest sposób!

Poczta Polska: Koniec bezpłatnego przyjmowania paczek EMS na Ukrainę
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 kwietnia 2022

Koniec bezpłatnych paczek na Ukrainę?

Odwołanie bezpłatnego przyjmowania paczek EMS do 20 kg kierowanych pod ukraińskie adresy, ma związek z dynamiczną sytuacją u naszego wschodniego sąsiada – wynika z komunikatu Poczty Polskiej. Formalnie zmiana ta wejdzie w życie z dniem 28 kwietnia 2022 roku. 

Poczta Polska informuje, że z powodu wojny nie wszystkie regiony Ukrainy są w tej chwili obsługiwane przez tamtejszego operatora pocztowego. 

ZUS: od maja wypłaty 500 plus dla UkraińcówZUS: od maja wypłaty 500 plus dla UkraińcówMartyna Kowalska

Jak przekazać pomoc Ukrainie za pośrednictwem poczty?

Warto wiedzieć, że pocztowcy utrzymują zwolnienie z opłat celno-podatkowych oraz opłat pocztowych przesyłek zawierających pomoc humanitarną dla Ukrainy, które są kierowane do magazynu POL-CEL w Chełmie.

Paczki z pomocą humanitarną do Chełma

Operator informuje, że „przesyłki z pomocą humanitarną dla Ukrainy spoza Unii Europejskiej, kierowane do chełmskiego magazynu POL-CEL nadal nie będą podlegać w Polsce należnościom celno-podatkowym ani opłacie pocztowej. Stworzenie preferencyjnych warunków obsługi paczek ze wsparciem dla zaatakowanego sąsiada, które przechodzą przez polskiego pośrednika, możliwe było dzięki uzgodnieniom pomiędzy Pocztą Polską i Ministerstwem Finansów”.

Zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie przesyłki z zawartością towarów pochodzących z krajów trzecich nadchodzące do Polski „podlegają należnościom celno-podatkowym, naliczanym przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłacie pocztowej za dokonanie zgłoszenia celnego”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!