Poczta Polska: Listy polecone znów bezpośrednio do rąk adresatów

Poczta Polska powraca do standardowego sposobu doręczania przesyłek listowych rejestrowanych. To oznacza, że od 16 maja 2022 roku, każdy list polecony trafi bezpośrednio do rąk adresata. Do tej pory taki sposób doręczania był ograniczony z powodu trwającego stanu pandemii. Przesyłki niewymagające potwierdzenia trafiały do skrzynek oddawczych np. na klatce schodowej lub przy bramie. 

Poczta Polska: Listy polecone znów bezpośrednio do rąk adresatów
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 maja 2022

List polecony do rąk własnych, czy do skrzynki? 

Poczta Polska przypomina, że przeszło dwa lata temu, w związku z wprowadzeniem stanu pandemii oraz tzw. procedur bezkontaktowych, czasowo zmieniono sposób doręczania listów rejestrowanych, czyli np. poleconych. 

W każdym przypadku, w którym list nie wymagał potwierdzenia odbioru, nie musiał być doręczany do rąk własnych i mógł czekać na adresata w skrzynce oddawczej znajdującej się na klatce schodowej lub przy wejściu na posesję. Takie rozwiązanie umożliwiały zmiany w prawie pocztowym.

Koniec stanu epidemii a przesyłki pocztowe

Teraz, jak informuje Poczta Polska, zdecydowano o przywróceniu standardowego tryby doręczania przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Taka decyzja ma związek z poprawą stanu epidemicznego na obszarze Polski – wyjaśniono w komunikacie. 

Listy drożeją. Poczta podnosi ceny od 2022 rokuListy drożeją. Poczta podnosi ceny od 2022 rokuMikołaj Frączak

Polecony do skrzynki – wybór klienta

Problem w tym, że wielu adresatów „polubiło” nowy sposób działania pocztowców. Mowa szczególnie o osobach pracujących po wiele godzin i skazanych na odbiór przesyłek poprzez awizo. Jak się okazuje, takie osoby, mają możliwość nadal korzystać z „pandemicznego” rozwiązania. Klienci, którzy chcą, aby listy polecone nadal trafiały do ich skrzynek pocztowych, mogą skorzystać z bezpłatnej usługi dostarczania przesyłki poleconej bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej adresata – »Polecony do skrzynki«. O pozostawieniu przesyłki w skrzynce Poczta poinformuje klienta poprzez SMS albo e-mail” – napisano w komunikacie Poczty Polskiej. 

Jak skorzystać z usługi „Polecony do skrzynki”?

Osoby, które chcą skorzystać usługi „Polecony do skrzynki” mogą złożyć odpowiednią dyspozycję za pomocą specjalnego formularza, który dostępny jest pod tym linkiem

Zmiany na poczcie. List polecony wyślemy bez znaczka?Zmiany na poczcie. List polecony wyślemy bez znaczka?Jan Wróblewski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!