Czy drewniane zabawki zawsze są bezpiecznie?

Powszechnie wydaje się, że drewniane zabawki są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także bezpieczne dla dziecka. Jak się okazuje, nie w każdym przypadku, czego dowiedli pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej z województwa lubelskiego. Co było z nimi nie tak? 

Czy drewniane zabawki zawsze są bezpiecznie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 maja 2022

Czy drewniane zabawki są niebezpieczne?

Każdego roku, setki tysięcy sztuk zabawek nie trafia na rynek. Powód: mogą stanowić realne zagrożenie dla dzieci. Tym razem, na kilka dni przed Dniem Dziecka, pracownicy lubelskiej KAS zatrzymali kilkaset sztuk niebezpiecznych zabawek. Wszystkie zostaną zniszczone. 

Na rynku jest wiele świetnych, drewnianych zabawek, które spełniają wszystkie normy. Niestety zdarzają się i takie, które na pierwszy rzut oka mogą wzbudzać zaufanie rodziców, jednak o ich solidności i bezpieczeństwie nie można powiedzieć niczego dobrego. 

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej z województwa lubelskiego skontrolowali ostatnio kontener przewożący produkty z Chin. Okazało się, że znajdujące się w nim zabawki mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. W tym wypadku mowa o drewnianych pchaczach, czyli artykułach dla najmłodszych dzieci. Pierwsze podejrzenia wywołały oznaczenia produktów oraz niekompletna dokumentacja. Z tego powodu partię 360 zabawek przekazano do Laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działającego w Lublinie.

Jakie zabawki kupować, skoro połowa z nich jest dla dzieci niebezpieczna?Jakie zabawki kupować, skoro połowa z nich jest dla dzieci niebezpieczna?Monika Świetlińska

Badanie bezpieczeństwa drewnianych zabawek

W tym przypadku eksperci z Laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Lublinie stwierdzili, że dziecko podczas zabawy może połknąć niektóre elementy zabawek. Taka możliwość to bezpośrednie ryzyko udławienia lub uduszenia.

Lubelski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Lublinie nie dopuścił, by wspomniana partia trafiła do obrotu. Wszystkie zabawki będą musiały być zniszczone pod nadzorem Krajowej Administracji Skarbowej. 

Niebezpieczne zabawki eliminowane z rynku

Skala nieprawidłowości w branży zabawek może przerażać. Tylko w 2021 roku, dzięki wysiłkom Krajowej Administracji Skarbowej wyeliminowano z rynku przeszło 815 tysięcy sztuk zabawek, które stanowiły niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dzieci. 

ZDJĘCIE: KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!