Jakie zabawki kupować, skoro połowa z nich jest dla dzieci niebezpieczna?

Jak pokazują wyniki kontroli Inspekcji Handlowej, każdą zabawkę, którą chcesz kupić swojemu 3-miesięcznemu czy 3-letniemu dziecku, musisz obejrzeć kilka razy, a zwłaszcza tę z importu. Okazuje się, ze połowa skontrolowanych zabawek w 11 województwach Polski nie powinna w ogóle znaleźć się w sprzedaży. Dlaczego? Na co musisz zwracać uwagę podczas zakupów? W których sklepach było najwięcej zabawek niezgodnych z zasadami bezpieczeństwa? 

Jakie zabawki kupować, skoro połowa z nich jest dla dzieci niebezpieczna?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 maja 2022

Bezpieczeństwo to podstawa

Od stycznia do kwietnia tego roku trwała kontrola 11 wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej (Białystok, Bydgoszcz, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Warszawa), którzy mieli ocenić, czy zabawki oferowane na rynku polskim spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek i są bezpieczne dla dzieci.

Mama 4 plus. Czym jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające?Mama 4 plus. Czym jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające?Martyna Kowalska

W laboratorium UOKiK przeprowadzone były badania laboratoryjne właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek.

Dbamy o to, by zabawki, które trafiają do rąk naszych dzieci, były bezpieczne. Przez cały rok kontrolujemy je wraz z Inspekcją Handlową – rwiemy, palimy, zgniatamy, zrzucamy z wysokości – innymi słowy, surowo je testujemy m.in. w wyspecjalizowanym laboratorium UOKiK w Lublinie. Podczas ostatniej kontroli sprawdziliśmy, czy 110 modeli zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia jest dobrze oznakowanych oraz czy nie ma wad konstrukcyjnych np. zbyt małych elementów, które dziecko z łatwością może połknąć. Zweryfikowaliśmy również, czy produkty są solidnie wykonane i nie wydają zbyt głośnych dźwięków, narażających nasze pociechy na uszkodzenie słuchu. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi efektami kontroli – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niepokojące wyniki kontroli

Jak podaje UOKiK, łącznie skontrolowano 110 modeli zabawek, kwestionując 53 z nich, co daje 48,2% ogółu skontrolowanych. Największą grupę zakwestionowanych zabawek stanowiły zabawki zawieszane nad łóżkiem oraz te do ściskania i chwytania — ponad 60% skontrolowanych.

- Zabawki z importu, które objęto kontrolą, w większości pochodziły z Chin (85). Również z tego kraju pochodziło najwięcej zakwestionowanych wyrobów (43). Skontrolowano również 7 zabawek pochodzących z Polski, z których zakwestionowano 2 wyroby. Wśród 5 zabawek pochodzących z krajów UE (Czechy, Dania, Niemcy), zakwestionowano 1 zabawkę z Czech - podaje UOKiK.

W których sklepach sprzedawane są zakwestionowane zabawki?

Na liście podmiotów, które wprowadziły niebezpieczne dla dzieci zabawki do obrotu znalazły się m.in. KIK, PHU Big Toys,Polesie, ADAR, Euro-Trade, Toys, Sun-Day, AQUARIUS IX, BabySenses, DROMADER, ARTYK, Trifox, Bino Europe.
W szczególności były to zabawki typu: maty edukacyjne, grzechotki, karuzelki z pilotem, piłki, pluszaki, maskotki, zabawki dla niemowląt, plastikowe zabawki (zwierzątka, autka, samoloty), zabawki do kąpieli, zawieszki do wózka lub nad łóżeczko, proste instrumenty muzyczne, sortery, maty piankowe, zabawki do ciągnięcia, zabawki sensoryczne, pozytywki pluszowe.
I gdyby przyjrzeć się tej liście, można by wywnioskować, że wszystkie zabawki dla dzieci są niebezpieczne. Nic bardziej mylnego. Niemniej tego typu zabawkom warto przyglądać się ze szczególną ostrożnością. Tym bardziej, jeśli pochodzą z Chin. 
Spójrzmy na listę sklepów i innych podmiotów prowadzających do obrotu zabawki, w których nie wykazano naruszeń bezpieczeństwa w tym temacie: Smyk, Pepco, Dumel, BABYONO, Trefl, Kaufland, KIDS INSPIRATIONS, Lego, Bright Junior Media, MARKO, Dumel, Canpol, Tiamo.
O czym pamiętać kupując zabawki na Dzień Dziecka?
  • Wybierz zabawkę odpowiednią do wieku malucha. Zwróć uwagę, czy na opakowaniu nie ma napisu „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy/3 lat” lub jego graficznego odpowiednika. Obok tego ostrzeżenia lub w instrukcji producent powinien umieścić krótki opis zagrożenia, np. pojawienie się małych elementów. Przykładowo lalki dla najmłodszych, maskotki czy gryzaki nie mogą zawierać małych części – dziecko mogłoby się nimi udławić.
  • Upewnij się, że zabawka jest bezpieczna. Sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Często mała nierówność może być przyczyną dużego nieszczęścia. Składane wózki dla lalek czy dziecięce deski do prasowania muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. W zabawkach, do których dziecko może wejść (np. namiot, domek) drzwi lub pokrywa powinny się swobodnie otwierać. W huśtawkach sprawdź sznurki i linki – czy są solidne, a węzły się nie rozwiązują. Obejrzyj dokładnie zabawkę, zanim podejmiesz decyzję o jej zakupie.

Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?Martyna Kowalska

  • Czytaj instrukcje. Powinny być one dołączone np. do rowerków, hulajnóg czy huśtawek. Jeśli produkt wymaga samodzielnego złożenia – przedsiębiorca ma obowiązek dołączyć do produktu instrukcję montażu.
  • Znak CE powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczne i prawne. Można wtedy domniemywać, że zabawka będzie bezpieczna dla małych użytkowników.
  • Zwróć uwagę na głośność zabawki. W zależności od jej rodzaju (np. grzechotka, telefon, pianinko) oraz czasu trwania dźwięku, jego maksymalny, dopuszczalny poziom wynosi od 60 do 130 dB. Niestety, te wymagania można sprawdzić tylko w laboratorium. To producent jest zobowiązany zapewnić, by zabawka wydawała dźwięk na dopuszczalnym poziomie, czyli powinien mieć sprawozdanie z badań potwierdzające spełnienie tego parametru. Kupujący przed zakupem mogą jedynie posłuchać, jakie dźwięki wydaje zabawka i czy nie są one nieprzyjemne, zbyt ostre dla ucha.
  • Przed zakupem zabawki świetlnej sprawdź, czy światło nie jest zbyt intensywne – może to negatywnie wpływać na wzrok dziecka.
  • Dostęp do baterii musi być dobrze zabezpieczony. Powinien być możliwy tylko przy użyciu odpowiedniego narzędzia (np. śrubokrętu) lub dzięki wykonaniu dwóch niezależnych ruchów (np. pociągnięcie i skręt). W pierwszym przypadku śrubka musi być na stałe umieszczona w klapie osłony pojemnika na baterie, tak aby nie można było jej wykręcić do końca i wyjąć.
  • Pilnuj, aby dziecko nie połykało zabawek, które zwiększają wymiary po kontakcie z wodą, np. po 24 godzinach moczenia. Stwarza to zagrożenie uduszenia się dziecka lub zatkania układu pokarmowego, gdy zabawka po połknięciu rozszerzy swoją objętość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.