fb

Wojna potrwa do końca roku lub dłużej? Tak sugeruje ukraiński wywiad

Jak podaje "Ukraińska Prawda", przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadim Skibicki uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy do prowadzenia długotrwałej wojny z Ukrainą – przynajmniej do końca 2022 roku.

Wojna potrwa do końca roku lub dłużej? Tak sugeruje ukraiński wywiad
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 maja 2022

Ta wojna będzie dłuższa niż myślano

- Faza aktywna jest opóźniona i może potrwać do września lub października, albo do końca roku – zależy od naszego oporu, od stanu naszych sił obronnych i od pomocy, którą otrzymujemy — czytamy na portalu "Ukraińska Prawda", przypominając datę 11 września.

Ludobójstwo w Buczy. Polska pomoże Ukrainie wyjaśnić, kto konkretnie za tym stoiLudobójstwo w Buczy. Polska pomoże Ukrainie wyjaśnić, kto konkretnie za tym stoiMonika Świetlińska

Zdaniem Wadyma Skibickiego z Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Rosja planuje wtedy przeprowadzenie pseudoreferendów w okupowanych miastach: Chersoń i Mariupol. Ponadto Rosja wydała już 800 tys. paszportów w obwodach donieckim i ługańskim.

- To może być ważny czynnik w polityce „ochrony ludności rosyjskiej” na Ukrainie – powiedział Wadym Skibicki. Jak zauważa, z kolei 7 października to urodziny Putina. Przypuszcza się, że wojsko będzie chciało dać mu "prezent".

Próbowali go przekonać, by nie rozpoczynał wojny?

Według Skibickiego, podaje "Ukraińska Prawda" różne środowiska próbowały przekonać Władimira Putina, aby nie rozpoczynał wojny, ale to się nie udało. Planuje rządzić Rosją do końca życia i jak czytamy na portalu: nie ufa nikomu, nikogo nie słucha. Ma własne plany odbudowy Imperium Rosyjskiego i powiedział to już całemu światu.

Zagraniczni przywódcy próbowali go przekonać do niewszczynania wojny, kierowali się nawet do przedstawicieli bloku gospodarczego Federacji Rosyjskiej, oligarchów, ale nie udało im się zmienić planów. - Wojna, którą chce prowadzić, będzie długotrwała. To człowiek, który nie chce rezygnować ze swojej pozycji — mówił Skibicki.

Plany Rosji

Rosja planuje pozostać na południu Ukrainy przez długi czas, o czym świadczy rozmieszczenie przez armię rosyjską potężnego ugrupowania na terytoriach okupowanych, wzmocnienie linii obrony, dróg górniczych i mostów.

Wcześniej zachodni eksperci mówili, że Rosja przygotowuje się do przedłużającego się konfliktu zbrojnego, a wojna na Ukrainie może trwać latami. Na podstawie tych obliczeń Stany Zjednoczone zaczęły negocjować z producentami broni w sprawie ich rezerw. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w kwietniu, że sojusz zachowa poparcie dla Ukrainy, nawet jak będzie się przedłużać.

Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieRuszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieMonika Świetlińska

Jak podaje "Ukraińska Prawda", 25 maja sekretarz generalny NATO oświadczył, że wojna między Rosją a Ukrainą przerodziła się w "wojnę na wyczerpanie" i nikt nie może przewidzieć z całą pewnością, jak i kiedy się zakończy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!