Uzależnienie dzieci od technologii cyfrowych? Ruszył pilotażowy program pomocy

Ruszył pilotażowy program pomocy skierowany do dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W jego ramach w 11 ośrodkach w kraju oferowana będzie bezpłatnie profesjonalna pomoc psychologiczna dla najmłodszych oraz ich rodzin. 

Uzależnienie dzieci od technologii cyfrowych? Ruszył pilotażowy program pomocy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 maja 2022

Pilotażowy program dla dzieci uzależnionych od smartfonu

Program, o którym mowa został uruchomiony m.in. przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia. Jest to odpowiedź na rosnący w ostatnich latach problem tzw. uzależnień cyfrowych. 

Zdaniem specjalistów, zjawisko to nasiliło się w czasie pandemii koronawirusa, szczególnie w miesiącach lockdownu szkolnego oraz konieczności zawieszenia różnego rodzaju zajęć pozalekcyjnych. 

Nomofobia, czyli uzależnienie od telefonuNomofobia, czyli uzależnienie od telefonuMikołaj Frączak

Czy można wyleczyć uzależnienie cyfrowe?

W ramach pilotażowego programu mają zostać osiągnięte konkretne efekty np. w postaci ograniczenia negatywnych zachowań związanych z uzależnieniem od smartfonu, czy tabletu. Dodatkowo zwiększona ma zostać wiedza na temat tego zjawiska. Najważniejszym celem jest jednak poprawa stanu zdrowia psychicznego zarówno dzieci, jak również młodzieży dorastającej.

Kto może pomóc w walce z uzależnieniem cyfrowym? 

W 11 ośrodkach włączonych do programu, swoją pomoc w walce z uzależnieniem cyfrowym będą udzielali psycholodzy, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi, 

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie - „w placówce będzie można skorzystać z diagnozy i porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej oraz terapii środowiskowej. Jeśli specjaliści uznają, że konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, przekierują pacjenta do innej placówki. Pomoc jest bezpłatna” 

Program potrwa do czerwca 2023 roku. W jego ramach, rocznie można pomóc około 5 tys. osób. Informacje o świadczeniach można uzyskać m.in. pod darmowym numerem infolinii NFZ 800 190 590.

Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?Martyna Kowalska


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!