Mieszkania dla niepełnosprawnych. Setki milionów na ten cel

600 mln złotych to łączny budżet programów mieszkaniowych dla osób niepełnosprawnych – ogłosiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Trzy programy mają być realizowane pod wspólną nazwą „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”.

Mieszkania dla niepełnosprawnych. Setki milionów na ten cel
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 maja 2022

Program mieszkaniowy dla niepełnosprawnych 

Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność” ma być realizowany w trzech obszarach. Największy z nich, na który przeznaczono połowę całej puli to tzw. „Wspomagane społeczności mieszkaniowe”. Drugim obszarem są „Mieszkania dla absolwenta”, trzecim zaś program „Dostępne mieszkanie”. 

Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychParki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychAnna Malinowska

Czym są „Wspomagane społeczności mieszkaniowe”?

Program „Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe” mają na celu zapewnienie miejsc zamieszkania dla osób, które muszą się mierzyć z najcięższymi niepełnosprawnościami. Chodzi o osoby, które wymagają nawet całodobowego poziomu wsparcia.

W ramach tego programu MRiPS planuje stworzenie 50 Wspomaganych społeczności mieszkaniowych, w których łącznie zamieszka 600 osób.  „Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe składać się będą z kilku odrębnych zespołów mieszkalnych liczących od 2 do 6 mieszkańców, a ich celem będzie zapewnienie podmiotowości i niezależności osobom z niepełnosprawnościami w zakresie stylu życia i codziennych czynności” – tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

To przedsięwzięcie ma być realizowane do 2025 roku. Jego budżet to 300 mln złotych. Okres trwałości obliczono na 10 lat, licząc od dnia wydania decyzji pozwolenia na użytkowanie obiektu. Za realizację programu będzie odpowiedzialny Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Program „Mieszkanie dla absolwenta”

Innym programem wchodzącym w skład pakietu jest wsparcie dla osób, które rozpoczynają niezależne życie po zakończeniu nauki we wszystkich typach szkół. Pomoc ma się odbywać poprzez dofinansowanie z państwowych pieniędzy wynajmu mieszkań. 

To, jak wysokie będzie takie wsparcie będzie zależało od miejscowości, w której znajduje się mieszkanie, a także od rodzaju niepełnosprawności absolwenta objętego pomocą. Na ten cel państwo przeznaczy 150 mln złotych. 

Na czym polega program „Dostępne mieszkanie”?

Program „Dostępne mieszkanie” ma na celu zapewnienie osobom, które poruszają się na wózku, lub które z racji innych ograniczeń są „uwięzione” w niedostosowanych budynkach, zamianę obecnego mieszkania, na takie, które zapewni im większą mobilność. Również na ten cel MRiPS przewiduje pulę 150 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!