MZ: Małpia ospa jest zagrożeniem? Co musisz wiedzieć

Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie przypadków małpiej ospy notowanej w różnych zakątkach świata. W naszym kraju, jak dotąd nie wykryto przypadków tej choroby. Czy grożą nam ograniczenia w podróżowaniu? Czy małpia ospa jest zagrożeniem?

MZ: Małpia ospa jest zagrożeniem? Co musisz wiedzieć
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 maja 2022

Co to jest małpia ospa?

Małpia ospa jest klasyfikowana jako choroba zakaźna pochodzenia odzwierzęcego. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że w odpowiednio sprzyjających warunkach jak bliski kontakt, w tym kontakty intymne, istnieje możliwość transmisji choroby z człowieka na człowieka.

Za chorobę odpowiedzialny jest wirus ospy małpiej oznaczany skrótowo jako MPXV. Jak dotąd przebieg tej choroby na terenie Europy opisywany jest jako łagodny bądź umiarkowany. Do tej pory na naszym kontynencie nie stwierdzono zgonów, w których przyczyną byłaby wspomniana choroba.

Czy małpia ospa może mieć przebieg bezobjawowy?

Z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Zdrowia nie wynika, by choroba miała przebieg bezobjawowy, jaki towarzyszył zachorowaniom na COVID-19 wywołanym wirusem SARS-CoV-2. 

Koniec stanu epidemii – czy krwiodawcy mogą nadal liczyć na dwa dni wolnego?Koniec stanu epidemii – czy krwiodawcy mogą nadal liczyć na dwa dni wolnego?Martyna Kowalska

Gdzie występuje małpia ospa?

W poprzednich latach przypadki zachorowań ludzi na małpią ospę występowały wyłącznie w Afryce. Tam za przenoszenie patogenu odpowiedzialne są tamtejsze gryzonie. Poza wspomnianym kontynentem do tej pory pojawiły się sporadyczne przypadki zachorowań. 

Obecnie zachorowania na małpią ospę w postaci pojedynczych, liczących kilkadziesiąt osób ogniskach zanotowano m.in. na Półwyspie Iberyjskim oraz w Wielkiej Brytanii. Do 24 maja 2022 roku potwierdzonych zostało 131 przypadków, a także 106 podejrzeń. 

Endemia małpiej ospy

Małpia ospa w formie endemicznej (lokalnej) dotyczy dziewięciu krajów Afryki. Mowa o Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga oraz Nigerii.

Jak zarazić się małpią ospą?

Małpią ospą można zarazić się od zwierząt oraz od człowieka. W pierwszym przypadku mówimy o bezpośrednim kontakcie z chorymi zwierzętami poprzez krew lub płyny ustrojowe. Specjaliści wymieniają tutaj głównie wiewiórki, króliki, a także myszy i szczury. Niebezpieczeństwo zakażenia występuje także w przypadku pogryzienia przez zakażone zwierze. W Europie nie ma przypadków tego typu zakażeń.

W przypadku zakażeń człowieka od człowieka, mówimy o kontakcie drogą kropelkową bądź z krwią i wydzielinami z osobą zakażoną poprzez śluzówki. 

Jakie są objawy małpiej ospy?

Wśród objawów zakażenia na małpią ospę wymienia się gorączkę powyżej 38,5 st. Celsjusza, powiększenie węzłów chłonnych, bóle pleców i głowy, osłabienie w znacznym stopniu. 

W ciągu trzech dni u pacjentów rozwija się wysypka w następującej kolejności: plamki, grudki, pęcherzyki, krosty, strupki. Te objawy dotyczą głównie twarzy, a następnie pozostałych części ciała. Choroba jest zakaźna w trakcie wystąpienia wysypki. Utrzymuje się ona co do zasady od dwóch do czterech tygodni. Niestety, blizny w miejscu wystąpienia wysypki są głębokie. Niemniej znikają w czasie liczonym od jednego roku do czterech lat. 

Czy z powodu małpiej ospy grożą nam ograniczenia w podróżowaniu?

Wśród wytycznych WHO nie ma obecnie mowy o wprowadzaniu ograniczenia mobilności, podróżowania czy zamykania granic. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!