NFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitali

Nawet 900 tysięcy złotych mogą otrzymać placówki medyczne na inwestycje związane z podniesieniem swojego cyberbezpieczeństwa. O pieniądze będą mogły aplikować do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). 

NFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitali
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 czerwca 2022

Cyberataki na szpitale?

NFZ przyznaje, że w ostatnim czasie nasiliły się incydenty, które mogą zagrażać cyberbezpieczeństwu placówek ochrony zdrowia. W ocenie funduszu ma to związek m.in. z wojną na Ukrainie.

Eksperci przyznają, że ataki hakerów na szpitale mogą kończyć się dramatycznymi konsekwencjami. Każdy taki incydent „może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie systemów m.in. przed próbami włamań” – wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Alarm antyterrorystyczny do 31 maja. Co dalej?Alarm antyterrorystyczny do 31 maja. Co dalej?Monika Świetlińska

Konsekwencje ataku hakerskiego na szpital

Dyrektor w Centrali NFZ zajmujący się sprawami związanymi z bezpieczeństwem Jarosław Olejnik ocenił, że jakikolwiek wyciek danych, w tym także danych osobowych pacjentów, to nie jedyne zagrożenie związane z ewentualnym atakiem hakerskim. W takiej sytuacji istnieje bowiem zagrożenie paraliżu systemu informatycznego i ogromnych strat. Jedną z konsekwencji może być bowiem uniemożliwienie zaplanowanych wcześniej operacji, czy zabiegów, co może zagrażać życiu i zdrowiu chorych. 

Aby ograniczyć takie niebezpieczeństwo, Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje szpitalom specjalne wsparcie finansowe na podniesienie poziomu bezpieczeństwa IT placówek. Wysokość pomocy wyniesie od 240 tys. zł do 900 tysięcy złotych.

Pieniądze na ochronę przed hakerami

Omawiane wsparcie NFZ ma trafić do szpitali zajmujących się leczeniem szpitalnym, rehabilitacją, lecznictwem uzdrowiskowym, a także opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień. 

W ramach wsparcia placówki ochrony zdrowia będą mogły zakupić i wdrożyć systemy teleinformatyczne oraz związane z nimi usługi, które odnoszą się do kwestii bezpieczeństwa IT. Warto pamiętać, że nie chodzi tu o samą informatyzację. 

To oznacza, że szpitale będą mogły kupić m.in. systemy do tworzenia kopii danych, programy antywirusowe, systemy kontroli dostępów, czy urządzenia i oprogramowanie zabezpieczające typu firewall. 

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!