Czy warto przed wakacjami wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Planujesz wakacje w innym kraju Unii Europejskiej lub EFTA? Sprawdź czy masz ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli nie, koniecznie zgłoś się do NFZ po ten dokument. W wielu sytuacjach związanych z chorobą, kontuzją lub wypadkiem może okazać się niezbędna!

Czy warto przed wakacjami wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 czerwca 2022

Co to jest EKUZ?

EKUZ to skrót od polskiej nazwy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W różnych państwach członkowskich UE występuje pod różnymi nazwami i skrótami, jednak wydawana jest według jednolitego dla całej Wspólnoty wzoru.

Najprościej mówiąc, EKUZ znacząco ułatwia skorzystanie z publicznej opieki medycznej w państwach członkowskich UE oraz EFTA. Posiadacz takiej karty w razie potrzeby, może skorzystać z pomocy na takich samych zasadach jak osoby, które są ubezpieczone w danym kraju. 

Rozwiązanie to jest bardzo popularne. Tylko w „pandemicznym” 2021 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 1,7 mln takich dokumentów. 

W jakich krajach działa EKUZ?

Jak napisaliśmy przed chwilą, EKUZ obowiązuje nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale jest honorowana także w krajach EFTA, czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Księstwie Liechtenstein. 

Czy zakres pomocy w ramach EKUZ jest taki sam w każdym państwie?

Niestety, wadą EKUZ jest to, że zakres świadczeń medycznych finansowanych w ramach EKUZ różni się w poszczególnych krajach. Co do zasady, należy przyjąć, że jest on zbieżny z tymi jakie obowiązują obywateli danego państwa. To oznacza, że jeśli pacjent w danym kraju musi ponieść pewną opłatę związaną np. z konsultacją lekarską, taki sam obowiązek będzie dotyczył posiadacza karty. W każdym razie jest to i tak tańsze rozwiązanie, niż w przypadku, w którym nie posiadalibyśmy EKUZ. Zazwyczaj mówimy o tzw. „częściowej odpłatności”. 

Kto może wyrobić EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może wyrobić każda osoba, która jest ubezpieczona. W przypadki dzieci do lat 18 dokument może być wydany w przypadku zgłoszenia ich do ubezpieczenia przez rodziców lub dziadków. 

Jak wyrobić EKUZ?

O Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wnioskować w oddziałach wojewódzkich NFZ. Prostszym rozwiązaniem jest złożenie dokumentu za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). To bardzo prosta procedura, która pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Szczególnie tym osobom, które do oddziału NFZ muszą dojechać kilkadziesiąt kilometrów. 

Dodajmy, że wyrobienie karty EKUZ w Polsce jest bezpłatne. 

Jak długo ważna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Osoby zatrudnione, lub prowadzące firmę otrzymują EKUZ z trzyletnim terminem ważności. Wyjątkiem są dzieci i młodzież, które otrzymują dokument ważny do ukończenia 18. roku życia. W przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny, termin ten wynosi aż 20 lat. 

Nowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoNowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoMikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!