Profilaktyka 40+. Rusza nowa odsłona programu – będzie loteria!

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przedłużyć trwający od lipca 2021 roku program „Profilaktyka 40+”. Resort zdecydował się na wsparcie gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które będą wspierały diagnostykę swoich pacjentów w wieku powyżej 40 lat. Dla osób, które zechcą się przebadać przygotowana zostanie loterię.

Profilaktyka 40+. Rusza nowa odsłona programu – będzie loteria!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 czerwca 2022

Co to jest Profilaktyka 40+

1 lipca 2021 roku Ministerstwo Zdrowa wystartowało z programem Profilaktyka 40 +. Jak tłumaczył wówczas resort, działania z nim związane są odpowiedzią na zaniedbania w zakresie zdrowia dużej części populacji Polek i Polaków. W ocenie ministerstwa zauważalne były one w czasie dwóch lat pandemii. 

W ocenie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, a także Departamentu Analiz i Strategii działającego w przy resorcie zdrowia, w czasie pandemii ciężkość diagnozowanych przypadków zakażeń, a także liczba zgonów były powiązane ze stanem zdrowia społeczeństw. Stąd pomysł na walkę, ze wspomnianymi zaniedbaniami. Program, jak jego nazwa wskazuje, jest adresowany do osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. 

Uzależnienie od smartfonu i internetu – wakacje to szczególnie niebezpieczny czasUzależnienie od smartfonu i internetu – wakacje to szczególnie niebezpieczny czasAnna Malinowska

Jak wziąć udział w programie Profilaktyka 40+

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia - „żeby wziąć udział w programie i wykonać szereg badań, diagnozujących stan swojego zdrowia trzeba wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Po wypełnieniu ankiety, system informatyczny z automatu wystawia e-skierowanie na badania. Dotychczas ankiety wypełniło 1,1 mln osób, spośród których prawie 600 tys. wykonało już badania. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przedłużyć o pół roku program, który przewidziany był do końca czerwca”.

Co dalej z profilaktyką?

Na 100 tysięcy osób, które wzięły udział w ankiecie podsumowującej program, ponad ¼ wskazała na potrzebę szerszej informacji, a także rolę lekarzy w promowaniu idei profilaktyki. Ten fakt zainspirował ministerstwo do większego zaangażowania w działania gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej. Udział w programie będzie dla POZ opłacalny. „Wypracowujemy obecnie finalną formułę tej premii, tak by z jednej strony dać gratyfikację za to, że personel POZ pomoże – szczególnie osobom starszym – wypełnić ankietę, ale chcemy przede wszystkim docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania „Profilaktyki 40 Plus” – powiedział cytowany przez resort zdrowia Filip Nowak, prezes NFZ.

Loteria dla uczestników „Profilaktyki 40+”

Zachętą do udziału w programie ma być specjalna loteria, która zostanie przeprowadzona niedługo po wakacjach. Osoby, które przebadają się w ramach „Profilaktyki 40+” wezmą udział w loterii, w którejnagrodami będą karty wstępu do obiektów sportowych zlokalizowanych w całej Polsce. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!