fb

Ważne zmiany przepisów dotyczące rent rodzinnych. Co z prawem do opieki zdrowotnej?

Zamieszanie z rentami rodzinnymi. Od 1 lipca 2022 r. renta rodzinna pobierana przez dzieci do 18. roku życia nie będzie już tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego. Mimo tego zachowają one prawo do świadczeń opieki zdrowotnej? O co chodzi?

Ważne zmiany przepisów dotyczące rent rodzinnych. Co z prawem do opieki zdrowotnej?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 czerwca 2022

Renta rodzinna a ubezpieczenie zdrowotne

Przepisy wchodzące w życie od 1 lipca 2022 r. stawiają sprawę jasno. Zgodnie z art. 10 pkt 1 o zmianie ustawy o PIT i niektórych innych ustaw z 9.06.2022 (Dz.U. 2022 r. poz. 1265), renta rodzinna pobierana przez dzieci do osiągnięcia pełnoletności PRZESTAJE być tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego. Taka informacja mogłaby zaniepokoić znaczące grono osób. Okazuje się bowiem, że dość poważnie brzmiąca zmiana przepisów, nie zmienia w życiu niepełnoletnich osób pobierających rentę rodzinną zbyt wiele. Jak to możliwe?

Na mocy zupełnie innego przepisu dodanego do ustawy z 27.08.2004 r. o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dzieci do ukończenia 18. roku życia, które pobierają rentę rodzinną, ZACHOWUJĄ prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Zawiłe? Raczej tak. Okazuje się, że choć nieco okrężną drogą, przepisy dla tej grupy osób, w praktyce nie zmieniają zbyt wiele.

Do szkół powrócą stołówki i jadalnieDo szkół powrócą stołówki i jadalnieMartyna Kowalska

Dzieci pobierające rentę rodzinną i prawo do opieki zdrowotnej

Ustawa określa „dzieci pobierające rentę rodzinną”, które zamieszkują na terenie państwa członkowskiego UE lub EFTA, a także Wielkiej Brytanii za uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej. 

Co zrobić, jeśli pojawią się problemy?

Takie „zamieszanie” może skończyć się problemami, twierdzą niektórzy znawcy tematu. Jak czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli rzeczywiście w systemie eWUŚ prawo do świadczeń będzie niepotwierdzone, pacjent będzie musiał złożyć… pisemne oświadczenie. 

Pisemne oświadczenie ws. prawa do opieki zdrowotnej

W takich okolicznościach osoba powinna złożyć oświadczenie o treści: „Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”. NFZ ocenia, że gotowe druki z taką treścią powinny być dostępne u świadczeniodawców.

W stanach nagłych lub w przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe złożenie oświadczenia, świadczenie opieki zdrowotnej zostaje udzielone pomimo braku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. W takim przypadku osoba, której udzielono świadczenia, jest obowiązana do przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożenia oświadczenia (pod rygorem obciążenia tej osoby kosztami udzielonych jej świadczeń) w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej lub w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej – jeżeli świadczenie to jest udzielane w oddziale szpitalnym” – czytamy w komunikacie Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!