Składałeś wniosek o EKUZ? Zobacz, jak sprawdzić status jego realizacji!

Każda osoba, która złożyła wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przez IKP lub ePUAP, może sprawdzić jego status przez internet. Udogodnienie działa od 1.07.2022 r. Jak działa w praktyce? Sprawdziliśmy.

Składałeś wniosek o EKUZ? Zobacz, jak sprawdzić status jego realizacji!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 lipca 2022

Jak sprawdzić, czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest gotowa?

Załatwianie wszelkich spraw urzędowych przez internet staje się coraz bardziej popularne. To samo dotyczy kontaktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Ubezpieczony, który zdecydował się złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego przez Internetowe Konto Pacjenta lub ePUAP, za każdym razem jest proszony o podanie adresu e-mail do kontaktu. 

Każda osoba, która taki elektroniczny wniosek złożyła po 30 czerwca 2022 roku, otrzyma na pocztę elektroniczną informację o przyjęciu wniosku oraz identyfikator konkretnej sprawy. Dzięki niemu będzie mogła sprawdzić przez internet status wniosku o wydanie EKUZ, a także informację o terminie, w którym europejski dokument wydawany przez NFZ będzie gotowy. 

Jakie informacje otrzymuje osoba wnioskująca o EKUZ?

Status wniosku o EKUZ można sprawdzić pod tym linkiem. W takiej sytuacji dostaniemy jeden z pięciu możliwych komunikatów (cytujemy, za informacją NFZ):

- Przyjęliśmy wniosek do realizacji

- Rozpatrujemy wniosek

- Karta EKUZ została wysłana pocztą  

- Wniosek o EKUZ został rozpatrzony negatywnie – szczegółową informację zwrotną przesłaliśmy na wskazany adres

- Przesyłka z EKUZ została zwrócona przez Pocztę. Prześlemy ponownie po uzyskaniu poprawnego adresu.

Jak długo muszę czekać na EKUZ?

NFZ informuje, że w przypadku pierwszych dwóch wymienionych komunikatów, system poda dodatkową informację na temat szacowanego czasu, w którym Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zostanie wysłana przez wystawcę pocztą.

Ten czas ma być wyliczany na bieżąco na podstawie aktualnej liczby przyjętych i przetwarzanych wniosków z uwzględnieniem czasu,jaki jest niezbędny do ich prawidłowej obsługi. 

Ubezpieczony, do którego wysłano już Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, otrzyma mailem link, który pozwoli na śledzenie statusu przesyłki na stronie internetowej operatora pocztowego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!