Pandemia COVID-19 napędza największy od 30 lat spadek liczby szczepień

WHO i UNICEF biją na alarm. Nowe dane pokazują, że globalny zasięg szczepień drastycznie spada. Tylko w 2021 roku 25 milionów niemowląt na świecie nie otrzymało szczepionek ratujących życie.

Pandemia COVID-19 napędza największy od 30 lat spadek liczby szczepień
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 lipca 2022

Rodzice nie chcą szczepić dzieci

Największy trwały spadek liczby szczepień dziecięcych od około 30 lat odnotowano w oficjalnych danych opublikowanych przez WHO i UNICEF 15 lipca.

Odsetek dzieci, które otrzymały trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP3) — marker pokrycia szczepień w krajach i między nimi — spadł o 5 punktów procentowych w latach 2019-2021 do 81 procent.

Narodowy Program Szczepień. Jak działa?Narodowy Program Szczepień. Jak działa?Michał Górecki

W rezultacie 25 milionów dzieci straciło jedną lub więcej dawek DTP poprzez rutynowe usługi szczepień tylko w 2021 roku. To o 2 miliony więcej niż w 2020 roku i o 6 milionów więcej niż w 2019 roku. 

Dlaczego nie szczepią?

Spadek ten był spowodowany wieloma czynnikami, w tym zwiększoną liczbą dzieci żyjących na terenach dotkniętych konfliktami, w warunkach, w których dostęp do szczepień jest często trudny, zwiększoną dezinformacją i problemami związanymi z COVID-19, takimi jak zakłócenia w usługach i łańcuchu dostaw, przekierowanie zasobów do działań reagowania oraz środki ograniczające dostęp i dostępność usług szczepień.

- To czerwony alarm dla zdrowia dzieci. Jesteśmy świadkami największego trwałego spadku szczepień dziecięcych od pokolenia. Konsekwencje będą mierzone w trakcie ich życia  – powiedziała Catherine Russell, dyrektor wykonawcza UNICEF, dodając: - Podczas, gdy w zeszłym roku spodziewano się pandemicznego kaca w wyniku zakłóceń i blokad COVID-19, to, co widzimy teraz, to ciągły spadek. COVID-19 nie jest wymówką. Potrzebujemy szczepień dla brakujących milionów, w przeciwnym razie nieuchronnie będziemy świadkami większej liczby epidemii, więcej chorych dzieci i większej presji na już napięte systemy opieki zdrowotnej. 

Gdzie ludzie się nie szczepią?

18 milionów z 25 milionów dzieci nie otrzymało ani jednej dawki DTP w ciągu roku, z których zdecydowana większość mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie, przy czym Indie, Nigeria, Indonezja, Etiopia i Filipiny odnotowały najwyższe liczby. Wśród krajów o największym względnym wzroście liczby dzieci, które nie otrzymały ani jednej szczepionki w latach 2019-2021, są Birma i Mozambik.

Bezpłatnie szczepienia przeciw grypie. Dla wszystkich pełnoletnichBezpłatnie szczepienia przeciw grypie. Dla wszystkich pełnoletnichMikołaj Frączak

Na całym świecie utracono ponad jedną czwartą zasięgu szczepionek przeciwko HPV, które zostały osiągnięte w 2019 roku. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia kobiet i dziewcząt, ponieważ globalny zasięg pierwszej dawki szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wynosi tylko 15%, mimo że pierwsze szczepionki zostały licencjonowane ponad 15 lat temu.

- Ten historyczny spadek wskaźników szczepień ma miejsce na tle szybko rosnących wskaźników ciężkiego ostrego niedożywienia. Niedożywione dziecko ma już osłabioną odporność, a pominięte szczepienia mogą oznaczać, że powszechne choroby wieku dziecięcego szybko stają się dla niego śmiertelne. Konwergencja kryzysu głodowego z rosnącą luką w szczepieniach grozi stworzeniem warunków dla kryzysu przeżycia dziecka - podaje WHO.

Zasięg szczepień spadł w każdym regionie, a region Azji Wschodniej i Pacyfiku odnotował największe odwrócenie zasięgu DTP3, spadając o dziewięć punktów procentowych w ciągu zaledwie dwóch lat.

Nie wszędzie jest tak źle

- Planowanie i zwalczanie COVID-19 powinno również iść w parze ze szczepieniem na zabójcze choroby, takie jak odra, zapalenie płuc i biegunka — powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, dodając: -  To nie jest kwestia albo-albo, można zrobić jedno i drugie.

Szczepienia 5-11-latków. W dużych miastach szczepią chętnie, na wsiach — w ogóleSzczepienia 5-11-latków. W dużych miastach szczepią chętnie, na wsiach — w ogóleMonika Świetlińska

Niektóre kraje w szczególności wstrzymały spadki. Uganda utrzymała wysoki poziom pokrycia w rutynowych programach szczepień, jednocześnie wdrażając ukierunkowany program szczepień przeciwko COVID-19 w celu ochrony, w tym pracowników służby zdrowia. Podobnie Pakistan powrócił do poziomu sprzed pandemii dzięki zaangażowaniu rządu na wysokim szczeblu i znaczącym wysiłkom na rzecz szczepień.

- Konieczne będą monumentalne wysiłki, aby osiągnąć powszechny poziom zasięgu i zapobiec wybuchom epidemii. Nieodpowiedni poziom zasięgu doprowadził już do możliwych do uniknięcia wybuchów odry i polio w ciągu ostatnich 12 miesięcy, podkreślając istotną rolę szczepień w utrzymaniu zdrowia dzieci, młodzieży, dorosłych i społeczeństw — przekazało WHO.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!