Będzie e-recepta transgraniczna. Polska pionierem w UE

Polska jest jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, który jest gotowy do wprowadzenia transgranicznej e-recepty – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jest już zgoda Brukseli w tej sprawie.

Będzie e-recepta transgraniczna. Polska pionierem w UE
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 lipca 2022

Transgraniczna e-recepta

Formalności są już dopełnione. Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie międzynarodowej usługi, która poprawi komfort życia wielu pacjentom. Mowa o wymianie transgranicznej e-recepty z innymi krajami należącymi do UE. Dzięki tej funkcji, polską e-receptę będzie można zrealizować za granicą. To samo, będzie działało w drugą stronę. Pacjenci z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, zakupią potrzebne leki także w polskiej aptece. 

Gdzie będzie działała transgraniczna e-recepta?

Nie jest jednak tak, że z e-recepty będzie można korzystać w każdym kraju członkowskim. Wygląda na to, że nowa usługa będzie wprowadzana etapami, w miarę gotowości kolejnych państwa. Wiadomo już, że Polacy zrealizują swoje recepty w Finlandii. Z kolei obywatele Estonii, Chorwacji, Portugalii i Finlandii, będą mogli liczyć na podobną usługę w aptekach na terenie RP. 

Legalny pobyt uchodźców z Ukrainy potwierdzi… aplikacja mobilnaLegalny pobyt uchodźców z Ukrainy potwierdzi… aplikacja mobilnaAnna Malinowska

Recepta międzynarodowa – konieczne ustalenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że teraz konieczne jest ustalenie różnych organizacyjnych szczegółów z krajami objętymi e-receptą transgraniczną. Kluczowe będzie m.in. podłączenie się aptek w Polsce do specjalnego systemu informatycznego. W chwili zakończenia tego etapu, będzie możliwe uruchomienie usługi w części krajów Unii Europejskiej. 

Kolejne kraje dołączą do systemu e-recept

Wiele wskazuje na to, że zakres możliwości elektronicznych recept będzie rozszerzany w miarę dołączania do systemu kolejnych państw członkowskich. 

Czym jest e-recepta transgraniczna?

Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia, e-receptą transgraniczną nazywamy taką receptę elektroniczną, która może być zrealizowana także poza granicami państwa, w którym została wystawiona. Będzie ona realizowana za pełną odpłatnością i może być wystawiona na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności "Rp" (wydawane z przepisu lekarza) lub "OTC"(wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane. Nie jest możliwe wystawienie e-recepty transgranicznej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności "Rpz" (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne” – czytamy w objaśnieniach resortu zdrowia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!