Legalny pobyt uchodźców z Ukrainy potwierdzi… aplikacja mobilna

To pierwsze takie rozwiązanie w UE. Polska notyfikowała Komisji Europejskiej dokument elektroniczny, który jest stworzony dla uchodźców z Ukrainy, jako potwierdzenie ich legalnego pobytu na terenie RP. Umożliwia także podróżowanie na terenie strefy Schengen. 

Legalny pobyt uchodźców z Ukrainy potwierdzi… aplikacja mobilna
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 lipca 2022

Elektroniczny dokument dla uchodźców?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło uregulować kwestie prawne związanie z przemieszczaniem się w strefie Schengen obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją. Rozwiązaniem ma być… aplikacja mobilna, przygotowana z myślą o takich osobach. 

Jak informuje MSWiA, resort przekazał Komisji Europejskiej zgłoszenie dokumentu Diia.pl, jako poświadczającego legalność pobytu w naszym kraju. Elektroniczny dokument ma charakter „wykorzystywanego tymczasowo”. Podobne zawiadomienie na temat tego cyfrowego dokumentu, wpłynęło także do innych państw, wchodzących w skład Unii Europejskiej, oraz państw stowarzyszonych w ramach strefy Schengen. 

Czy Ukraińcy mogą podróżować po UE na podstawie aplikacji?

W komunikacie MSWiA czytamy, że „po oficjalnej notyfikacji dokument elektroniczny Diia.pl, będący w posiadaniu obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca (którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE”.To oznacza, że podróżowanie po Schengen będzie wymagało od Ukraińców również posiadanie ważnego paszportu swojego kraju.

W takim trybie uchodźcy z Ukrainy mogą przemieszczać się w strefie Schengen przez 90 dni w ciągu każdego okresu liczącego 180 dni. 

mObywatel dla obywateli Ukrainy. Warunek – numer PESELmObywatel dla obywateli Ukrainy. Warunek – numer PESELAnna Malinowska

Jak zdobyć dokument Diia.pl

Dokument Diia.pl można uzyskać ściągając z odpowiedniego sklepu z aplikacjami mobilny program mObywatel. Swoją drogą, doskonale znany wśród obywateli polski jako „cyfrowy portfel” na elektroniczne dokumenty.

Obecnie można go pobrać ze sklepu Google Play w przypadku telefonów z Androidem oraz AppStore w przypadku urządzeń działających w systemie operacyjnym iOS (iPhone). Więcej na temat tego rozwiązania pisaliśmy w tym artykule w Dzienniku Prawnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!