Legalny pobyt uchodźców z Ukrainy potwierdzi… aplikacja mobilna
To pierwsze takie rozwiązanie w UE. Polska notyfikowała Komisji Europejskiej dokument elektroniczny, który jest stworzony dla uchodźców z Ukrainy, jako potwierdzenie ich legalnego pobytu na terenie RP. Umożliwia także podróżowanie na terenie strefy Schengen.
- Anna Malinowska
- /
- 25 lipca 2022
Elektroniczny dokument dla uchodźców?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło uregulować kwestie prawne związanie z przemieszczaniem się w strefie Schengen obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją. Rozwiązaniem ma być… aplikacja mobilna, przygotowana z myślą o takich osobach.
Jak informuje MSWiA, resort przekazał Komisji Europejskiej zgłoszenie dokumentu Diia.pl, jako poświadczającego legalność pobytu w naszym kraju. Elektroniczny dokument ma charakter „wykorzystywanego tymczasowo”. Podobne zawiadomienie na temat tego cyfrowego dokumentu, wpłynęło także do innych państw, wchodzących w skład Unii Europejskiej, oraz państw stowarzyszonych w ramach strefy Schengen.
Czy Ukraińcy mogą podróżować po UE na podstawie aplikacji?
W komunikacie MSWiA czytamy, że „po oficjalnej notyfikacji dokument elektroniczny Diia.pl, będący w posiadaniu obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca (którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE”.To oznacza, że podróżowanie po Schengen będzie wymagało od Ukraińców również posiadanie ważnego paszportu swojego kraju.
W takim trybie uchodźcy z Ukrainy mogą przemieszczać się w strefie Schengen przez 90 dni w ciągu każdego okresu liczącego 180 dni.
mObywatel dla obywateli Ukrainy. Warunek – numer PESELAnna Malinowska
Jak zdobyć dokument Diia.pl
Dokument Diia.pl można uzyskać ściągając z odpowiedniego sklepu z aplikacjami mobilny program mObywatel. Swoją drogą, doskonale znany wśród obywateli polski jako „cyfrowy portfel” na elektroniczne dokumenty.
Obecnie można go pobrać ze sklepu Google Play w przypadku telefonów z Androidem oraz AppStore w przypadku urządzeń działających w systemie operacyjnym iOS (iPhone). Więcej na temat tego rozwiązania pisaliśmy w tym artykule w Dzienniku Prawnym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.