Eksperci przetestowali radiotelefony. Jedna marka z poważnymi problemami

Mogłoby się wydawać, że w czasach wszechobecnych telefonów komórkowych, radiotelefony lub mówiąc potocznie „walkie-talkie”, nie mają dziś racji bytu. Nic bardziej mylnego. Nadal szeroko stosowane są na budowach, w ochronie, a także… na planach filmowych. UKE wziął pod lupę 10 popularnych urządzeń. Okazało się, ze aż 4 z nich musiały zostać wycofane ze sprzedaży.

Eksperci przetestowali radiotelefony. Jedna marka z poważnymi problemami
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 sierpnia 2022

UKE testuje radiotelefony

To nie pierwszy raz, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej bierze pod lupę radiotelefony, zwane też krótkofalówkami lub po prostu „walkie-talkie”. W Polsce korzystanie z takich urządzeń w popularnym paśmie PMR 446 MHz nie wymaga pozwolenia. M.in dlatego poręczne urządzenia, często połączone ze słuchawką i mikrofonem stały się popularnym elementem wyposażenia np. budowlańców, organizatorów imprez masowych, filmowców, a także turystów. 

 

Na co zwrócić uwagę kupując radiotelefon? 

Kontrola przeprowadzona przez regulatora rynku telekomunikacyjnego, czyli Urząd Komunikacji Elektronicznej, skupiła się na kilku zasadniczych elementach do sprawdzenia. Było to m.in. sprawdzenie, czy producent wystawił deklarację zgodności oraz instrukcję obsługi. Zweryfikowanie umieszczenia oznakowania zgodności CE, danych teleadresowych producenta lub importera, danych identyfikujących urządzenie oraz dołączenia informacji o używaniu wyrobów. Co ciekawe, ten egzamin nie przeszły 2 z dziesięciu testowanych urządzeń. 

Gorzej wypadły bardziej wymagające testy w warunkach laboratoryjnych. Okazało się, że aż 4 z 10 urządzeń nie spełniło wymagań technicznych. Mogło m.in. zakłócać pracę innych urządzeń. W związku z tym, w ogóle nie powinny trafić one na rynek!

Czy operator sieci komórkowej może podnieść rachunki przez inflację?Czy operator sieci komórkowej może podnieść rachunki przez inflację?Anna Malinowska

Jakie radiotelefony badał UKE? 

Płeny raport z konkretnymi modelami radiotelefonów jest dostępny do pobrania na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod tym linkiem. W testach sprawdzono urządzenia kilku popularnych na polskim rynku marek: Motorola, Yaesu, ICOM i Baofeng. Wymienione problemy dotyczyły urządzeń ostatniej z wymienionych marek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!