mObywatel dla obywateli Ukrainy. Warunek – numer PESEL

Obywatele Ukrainy, którzy posiadają już własny numer PESEL mogą korzystać z aplikacji mObywatel, a dokładnie, z elektronicznego dokumentu tożsamości Diia.pl / Дія пл. Przyda się ona m.in. w przychodni oraz podczas zawierania umowy o pracę z przedsiębiorcą działającym w Polsce.

mObywatel dla obywateli Ukrainy. Warunek – numer PESEL
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 marca 2022

Elektroniczny dokument tożsamości dla uchodźców

Dla obywateli Ukrainy zainteresowanych cyfrowym rozwiązaniem uruchomiono specjalną stronę internetową www.gov.pl/web/ua. Można znaleźć na niej bieżące informacje. Rząd promuje taką możliwość także w mediach społecznościowych m.in. na Facebooku oraz Twitterze. 

Co to jest Diia.pl

Obywatele Ukrainy w swoim kraju mieli własny odpowiednik naszego mObywatela, który funkcjonował pod nazwą Diia (Дія ). Teraz bliźniacze rozwiązanie, którego nazwa została rozszerzona o skrót „pl” funkcjonuje w ramach polskiego mObywatela. 

Elektroniczny dokument dla obywateli Ukrainy pozwala na identyfikacje tożsamości poprzez najważniejsze dane takie jak np. imię, nazwisko, zdjęcie oraz indywidualny numer PESEL nadany przez polską administrację. To oznacza, że e-dokument w telefonie pozwoli na potwierdzenie tożsamości dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku dowodu osobistego czy paszportu. 

Co zrobić, by uruchomić Diia.pl?

Aby korzystać z Diia.pl konieczne jest posiadanie numeru PESEL oraz aktywnego profilu zaufanego (PZ). M.in z tego powodu warto pamiętać, by przy nadawaniu numeru PESEL poprosić o możliwość aktywacji także PZ. 

Warunki korzystania z aplikacji Diia w mObywatelu

Z cyfrowego rozwiązania mogą korzystać wszystkie osoby posiadające obywatelstwo Ukrainy, są pełnoletnie oraz przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 24 lutego 2022 roku. 

TOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatelTOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatelMichał Górecki

Jak włączyć Diia.pl w mObywatelu?

Osoby, które posiadają już numer PESEL oraz aktywowały profil zaufany powinny ściągnąć aplikację mObywatel. W następnym kroku, należy zapoznać się z regulaminem oraz polityką prywatności aplikacji. Po aktywowaniu systemu poprzez wpisanie loginu i hasła profilu zaufanego, program rozpocznie swoje działanie.

Aplikacja mObywatel nic nie kosztuje. Wydawcą tego rozwiązania jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jest dostępna zarówno w App Store jak i Google Play. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!