Bariera elektroniczna na polsko-białoruskiej granicy

W czwartek (24.03) Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej, która dodatkowo ma zabezpieczyć polsko-białoruską granicę. Jej długość będzie wynosić 202 km i obejmie zasięgiem całość budowanej zapory fizycznej, a także miejsca, gdzie rozgraniczenie między państwami przebiega np. wzdłuż rzek. 

Bariera elektroniczna na polsko-białoruskiej granicy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 marca 2022

Bariera elektroniczna na granicy – mało danych

Jak informuje MSWiA podpisana właśnie umowa będzie w ograniczonym stopniu dostępna opinii publicznej. Utajnione pozostaną szczegóły techniczne inwestycji.

Wiadomo, że wykonawca umowy jest spółka Elektrotim. Koszt całego przedsięwzięcia, łącznie z wykonaniem niezbędnych prac wyceniono na przeszło 332 mln złotych.

Granica polsko-białoruska. Ruszyła budowa bariery [FILM]Granica polsko-białoruska. Ruszyła budowa bariery [FILM]Martyna Kowalska


Nowoczesne zabezpieczenia graniczne

Jak wynika z informacji przedstawionej przez MSWiA przedmiotem tej umowy jest zaprojektowanie, a także wybudowanie zespołu współpracujących ze sobą urządzeń elektronicznych. Ich działanie będzie wsparte przez oprogramowanie, technologie teleinformatyczne oraz elementy pomocnicze do ochrony granicy Polski. Mają one wykorzystywać czujniki, które wykryją różne cechy obiektów. Będzie możliwość stworzenia pełnego obrazu sytuacyjnego oraz gromadzenie danych w sposób ciągłych. 

Przypomnijmy budowa zapory na granicy między Polską a Białorusią zostałą umocowana ustawowo w listopadzie 2021 roku. Akt prawny określa zasady realizacji budowy systemu zabezpieczeń, które mają chronić granicę Polski, a zarazem Unii Europejskiej. 

Kolejny etap budowy granicy

Wcześniej, 4 stycznia 2022 roku Straż Graniczna podpisała umowy, na mocy których powstanie fizyczna zapora. W ramach budowy zapory zostały zawarte odrębne zamówienia na elementy stalowe i roboty budowlane. Wykonanie przęseł stalowych zostało powierzone konsorcjum trzech firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL SA, który jest liderem konsorcjum oraz firmom: MOSTOSTAL Siedlce Spółka z o.o., Sp.k. i Węglokoks SA. Natomiast za roboty budowlane są odpowiedzialni dwaj wykonawcy – BUDIMEX SA, oraz konsorcjum firm UNIBEP SA (lider konsorcjum) i BUDREX Spółka z o.o.”- informuje resort spraw wewnętrznych

Prace budowlane ruszyły 25 stycznia 2022. Jak dotąd przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!