Nadchodzi DVB-T2. Kiedy zmiana nadawania telewizji w mojej gminie?

28 marca 2022 r. to historyczny dzień dla polskiej telewizji. To właśnie tego dnia w pierwszych regionach nastąpi zmiana nadawania naziemnej TV cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC.

Nadchodzi DVB-T2. Kiedy zmiana nadawania telewizji w mojej gminie?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 marca 2022

Kiedy zmiana nadawania DVB-T2?

Telewizory nieobsługujące standardu DVB-T2/HEVC w części regionów właśnie stają się bezużyteczne, jeśli odbieramy na nich naziemną telewizję cyfrową. Aby w dalszym ciągu korzystać z odbiorników, konieczny jest zakup odpowiedniego dekodera. Cała operacja przemeblowania w telewizyjnej technologii nadawczej rusza 28 marca 2022 roku. 

Rząd uruchomił przy tej okazji bardzo praktyczne narzędzie. Wystarczy wpisać nazwę gminy, w której mieszkamy i po chwili otrzymamy informacje, którego dnia technologiczna zmiana dotknie nas osobiście.

Wyszukiwarka gmin – DVB-T2/HEVC

Aby sprawdzić datę planowanej zmiany technologii nadawania naziemnej telewizji cyfrowej dla naszej gminy, należy wejść na stronę internetową https://www.gov.pl/web/dvbt2/wyszukiwarka-ntc. Tam wpisujemy miejscowość i po chwili pojawi nam się pełna informacja dotycząca terminu zmiany DVB-T na DVB-T2 z podziałem na multipleksy (MUX), których zmiana będzie dotyczyła. 

Gdzie można zrealizować dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora?Gdzie można zrealizować dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora?Anna Malinowska

Szczegóły zmiany nadawania na DVB-T2

Klikając w opcję „zobacz szczegóły” pojawią się dodatkowe informacje na temat obszaru nadawania, na terenie którego znajduje się nasza gmina. Co ciekawe, mogą być one różne dla multipleksów MUX-1 i MUX-2, a także MUX-3 M.in z tego powodu zdecydowano się na osobną informację dla różnych zestawów ulubionych kanałów telewizyjnych.

Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą, osoba, która w związku ze zmianą technologii zamierza kupić sam dekoder, może zyskać nawet 100 złotych rządowej dotacji, która w wielu przypadkach w całości pokryje zakup nowego urządzenia. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku telewizorów. Ich wymiana będzie wiązała się z „symboliczną” dopłatą 250 złotych, która ma stanowić ulgę dla gospodarstwa domowego. Odpowiedni wniosek o dopłatę można złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!